Turecko rozšířilo námořní zónu pro záchranu osob. Zveřejněná mapa pobouřila Řecko

Turecko se postaralo o nové napětí ve vztahu se svým sousedem a spojencem v NATO Řeckem poté, co rozšířilo námořní oblast, v níž hodlá provádět záchranné operace. Krok kritizovalo Řecko, neboť nové vymezení turecké zóny zasahuje hluboko do jeho výsostných vod. Podle Atén způsobuje Ankara "zmatek a ohrožuje lidské životy", informovala dnes agentura DPA.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu podepsal nařízení, které nově definuje zónu ve Středozemním moři, kde se bude Turecko cítit oprávněno provádět pátrací a záchranné akce. Turecký ministr dopravy a infrastruktury Adil Karaismailoglu současně na twitteru zveřejnil mapu, která tuto oblast definuje.

Zóna pro záchranné operace podle této mapy zahrnuje téměř polovinu Egejského moře, včetně mnoha řeckých ostrovů ležících při tureckém pobřeží. Krom toho chce Turecko zachraňovat i ve sporné oblasti mezi ostrovem Kréta a Kyprem, kde v posledních měsících k silné nelibosti Řecka a Kypru provádí těžební průzkum. Činí si nárok dělat totéž i ve vodách kolem neuznané Severokyperské turecké republiky.

"Pátrací a záchranné zóny nejsou oblastmi svrchovanosti, nýbrž poskytování služby," sdělilo dnes v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí s tím, že opatření nenarušuje řeckou suverenitu. Turecko podle prohlášení jedná výlučně z "humanitárních důvodů". Ministerstvo ale současně uvedlo, že oblast rozšířilo, "aby poskytlo bezpečí našim aktivitám na našem pevninském šelfu ve východním Středomoří".

V námořních oblastech mimo pobřežní vody jednoho státu upravuje koordinaci akcí na záchranu lidí mezinárodní dohoda z roku 1979. Ta však hranice zón pro záchranné operace konkrétně nedefinuje a počítá s tím, že se na jejím vymezení jednotlivé státy dohodnou, připomíná DPA.

Atény však argumentují, že Mezinárodní námořní organizace (IMO) i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) přiznávají právo provádět záchranné a pátrací operace v Egejském moři již 70 let pouze Řecku.

Ankara podle řeckého ministerstva zahraničí nyní přidává další téma na "dlouhý seznam svévolných a nezákonných požadavků v Egejském moři". Turecko to označilo za "bezpředmětné".

Oba státy jsou v posledních týdnech již tak v hlubokém sporu, který se týká vzájemné námořní hranice. Důvodem je především turecký těžební průzkum ve východním Středomoří, který Řecko a Kypr označují za nezákonný, neboť se odehrává ve jejich výlučné ekonomické zóně. Turecko kritiku odmítá s tím, že oblast průzkumu patří k jeho pevninskému šelfu. EU několikrát Ankaře pohrozila sankcemi, naposledy na začátku října, kdy se členské země evropského bloku na summitu shodly, že trest by měl přijít v případě, že se Turecko nevyvaruje "jednostranných provokací".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africký mor prasat se šíří v Německu, nejnovější případ nákazy hlásí Sasko

31.10.2020 17:39 Nákaza prasat africkým morem se vyskytla již ve druhé německé spolkové zemi. Po Braniborsku se…

Plošné testování Slováků: Covid se potvrdil u 7947 osob, výjimka se zákazu…

31.10.2020 17:33 Celostátního testování na koronavirus se na pětimilionovém Slovensku do dnešního poledne zúčastnilo…

Ve Španělsku zatkli Maročana, schvaloval vraždu francouzského učitele

31.10.2020 16:44 V Barceloně zatkli Maročana za schvalování vraždy francouzského učitele Samuela Patyho, který…

Dánsko zavádí nový systém varování před koronavirovou nákazou

31.10.2020 16:00 Dánsko zavádí nový pětistupňový systém varování před koronavirovou nákazou. Jeho cílem je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama