Turecko rozšířilo námořní zónu pro záchranu osob. Zveřejněná mapa pobouřila Řecko

Turecko se postaralo o nové napětí ve vztahu se svým sousedem a spojencem v NATO Řeckem poté, co rozšířilo námořní oblast, v níž hodlá provádět záchranné operace. Krok kritizovalo Řecko, neboť nové vymezení turecké zóny zasahuje hluboko do jeho výsostných vod. Podle Atén způsobuje Ankara "zmatek a ohrožuje lidské životy", informovala dnes agentura DPA.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu podepsal nařízení, které nově definuje zónu ve Středozemním moři, kde se bude Turecko cítit oprávněno provádět pátrací a záchranné akce. Turecký ministr dopravy a infrastruktury Adil Karaismailoglu současně na twitteru zveřejnil mapu, která tuto oblast definuje.

Zóna pro záchranné operace podle této mapy zahrnuje téměř polovinu Egejského moře, včetně mnoha řeckých ostrovů ležících při tureckém pobřeží. Krom toho chce Turecko zachraňovat i ve sporné oblasti mezi ostrovem Kréta a Kyprem, kde v posledních měsících k silné nelibosti Řecka a Kypru provádí těžební průzkum. Činí si nárok dělat totéž i ve vodách kolem neuznané Severokyperské turecké republiky.

"Pátrací a záchranné zóny nejsou oblastmi svrchovanosti, nýbrž poskytování služby," sdělilo dnes v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí s tím, že opatření nenarušuje řeckou suverenitu. Turecko podle prohlášení jedná výlučně z "humanitárních důvodů". Ministerstvo ale současně uvedlo, že oblast rozšířilo, "aby poskytlo bezpečí našim aktivitám na našem pevninském šelfu ve východním Středomoří".

V námořních oblastech mimo pobřežní vody jednoho státu upravuje koordinaci akcí na záchranu lidí mezinárodní dohoda z roku 1979. Ta však hranice zón pro záchranné operace konkrétně nedefinuje a počítá s tím, že se na jejím vymezení jednotlivé státy dohodnou, připomíná DPA.

Atény však argumentují, že Mezinárodní námořní organizace (IMO) i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) přiznávají právo provádět záchranné a pátrací operace v Egejském moři již 70 let pouze Řecku.

Ankara podle řeckého ministerstva zahraničí nyní přidává další téma na "dlouhý seznam svévolných a nezákonných požadavků v Egejském moři". Turecko to označilo za "bezpředmětné".

Oba státy jsou v posledních týdnech již tak v hlubokém sporu, který se týká vzájemné námořní hranice. Důvodem je především turecký těžební průzkum ve východním Středomoří, který Řecko a Kypr označují za nezákonný, neboť se odehrává ve jejich výlučné ekonomické zóně. Turecko kritiku odmítá s tím, že oblast průzkumu patří k jeho pevninskému šelfu. EU několikrát Ankaře pohrozila sankcemi, naposledy na začátku října, kdy se členské země evropského bloku na summitu shodly, že trest by měl přijít v případě, že se Turecko nevyvaruje "jednostranných provokací".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Na Slovensku přibylo 2202 nakažených, nejvíce od začátku pandemie

21.10.2020 11:13 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Jednání EU-Británie zablokovaná. Osud dohody je v rukou Londýna, řekl…

21.10.2020 10:39 Aktualizováno Osud dalších vyjednávání mezi Evropskou unií a Británií je nyní v rukou Londýna, který se musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama