Turecko rozšířilo námořní zónu pro záchranu osob. Zveřejněná mapa pobouřila Řecko

Turecko se postaralo o nové napětí ve vztahu se svým sousedem a spojencem v NATO Řeckem poté, co rozšířilo námořní oblast, v níž hodlá provádět záchranné operace. Krok kritizovalo Řecko, neboť nové vymezení turecké zóny zasahuje hluboko do jeho výsostných vod. Podle Atén způsobuje Ankara "zmatek a ohrožuje lidské životy", informovala dnes agentura DPA.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu podepsal nařízení, které nově definuje zónu ve Středozemním moři, kde se bude Turecko cítit oprávněno provádět pátrací a záchranné akce. Turecký ministr dopravy a infrastruktury Adil Karaismailoglu současně na twitteru zveřejnil mapu, která tuto oblast definuje.

Fatih’e, Yavuz’a, Kanuni’ye selam olsun.✋#MaviVatanımızda arama ve kurtarma sorumluluk sahamızı, Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren milli gemilerimizin arama sahalarını kapsayacak şekilde genişlettik. Yeni Ulusal Arama ve Kurtarma Planımız ülkemize hayırlı olsun. pic.twitter.com/EkDqxZaY1c

— Adil Karaismailoğlu (@akaraismailoglu) October 17, 2020

Zóna pro záchranné operace podle této mapy zahrnuje téměř polovinu Egejského moře, včetně mnoha řeckých ostrovů ležících při tureckém pobřeží. Krom toho chce Turecko zachraňovat i ve sporné oblasti mezi ostrovem Kréta a Kyprem, kde v posledních měsících k silné nelibosti Řecka a Kypru provádí těžební průzkum. Činí si nárok dělat totéž i ve vodách kolem neuznané Severokyperské turecké republiky.

"Pátrací a záchranné zóny nejsou oblastmi svrchovanosti, nýbrž poskytování služby," sdělilo dnes v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí s tím, že opatření nenarušuje řeckou suverenitu. Turecko podle prohlášení jedná výlučně z "humanitárních důvodů". Ministerstvo ale současně uvedlo, že oblast rozšířilo, "aby poskytlo bezpečí našim aktivitám na našem pevninském šelfu ve východním Středomoří".

V námořních oblastech mimo pobřežní vody jednoho státu upravuje koordinaci akcí na záchranu lidí mezinárodní dohoda z roku 1979. Ta však hranice zón pro záchranné operace konkrétně nedefinuje a počítá s tím, že se na jejím vymezení jednotlivé státy dohodnou, připomíná DPA.

Atény však argumentují, že Mezinárodní námořní organizace (IMO) i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) přiznávají právo provádět záchranné a pátrací operace v Egejském moři již 70 let pouze Řecku.

Ankara podle řeckého ministerstva zahraničí nyní přidává další téma na "dlouhý seznam svévolných a nezákonných požadavků v Egejském moři". Turecko to označilo za "bezpředmětné".

Oba státy jsou v posledních týdnech již tak v hlubokém sporu, který se týká vzájemné námořní hranice. Důvodem je především turecký těžební průzkum ve východním Středomoří, který Řecko a Kypr označují za nezákonný, neboť se odehrává ve jejich výlučné ekonomické zóně. Turecko kritiku odmítá s tím, že oblast průzkumu patří k jeho pevninskému šelfu. EU několikrát Ankaře pohrozila sankcemi, naposledy na začátku října, kdy se členské země evropského bloku na summitu shodly, že trest by měl přijít v případě, že se Turecko nevyvaruje "jednostranných provokací".

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Řecko Recep Tayyip Erdogan Moře Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 37 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 2 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy