Turecko viní řeckou policii ze zabití dalšího uprchlíka. Podle Atén jde o lživou kampaň

Turecko dnes oznámilo, že na jeho hranicích zastřelila řecká policie dalšího běžence. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vedení turecké provincie Edirne. Řecká vláda zprávu důrazně odmítla jako nepravdivou a znovu obvinila Ankaru ze lživé kampaně. Mluvčí řecké vlády též uvedl, že migranti používají proti řecké policii turecké slzné granáty. Také řecká policie používá slzné granáty při ochraně hranice, kde se v posledních několika dnech shromáždily tisíce migrantů.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Turecké místní úřady neuvedly jméno ani národnost běžence, který podle nich dnes podlehl střelným zraněním. Už v úterý informovala turecká média, že řecká policie zabila tři migranty snažící se dostat do Řecka z Turecka. I tyto zprávy Atény označily za lživé.

Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebrání přechodům běženců do EU. Podle dnešní informace řecké televize Skai je nyní u hranice 12.500 migrantů. Televize Skai rovněž uvedla, že řecká policie dnes ráno opět použila slzný plyn, aby zastavila stovky migrantů snažících se dostat přes hraniční plot.

Server Greek Reporter zveřejnil video, které podle něj dokládá, že i turečtí policisté na hranici použili slzné granáty.

Turecká vláda přestala koncem minulého týdne dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu. Otevření svých hranic Ankara zdůvodnila tím, že i ostatní země, včetně EU, musí nést část starostí o uprchlíky, kterých jen ze Sýrie kvůli tamní válce Turecko přijalo na 3,7 milionu.

"Pokud evropské země chtějí vyřešit problém, musí podpořit turecké politické a humanitární řešení situace v Sýrii," řekl dnes v Ankaře turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O bojích v syrské provincii Idlib, v níž od prosince utekl podle OSN milion lidí k tureckým hranicím, má Erdogan ve čtvrtek jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama