Turecko viní řeckou policii ze zabití dalšího uprchlíka. Podle Atén jde o lživou kampaň

Turecko dnes oznámilo, že na jeho hranicích zastřelila řecká policie dalšího běžence. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vedení turecké provincie Edirne. Řecká vláda zprávu důrazně odmítla jako nepravdivou a znovu obvinila Ankaru ze lživé kampaně. Mluvčí řecké vlády též uvedl, že migranti používají proti řecké policii turecké slzné granáty. Také řecká policie používá slzné granáty při ochraně hranice, kde se v posledních několika dnech shromáždily tisíce migrantů.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Turecké místní úřady neuvedly jméno ani národnost běžence, který podle nich dnes podlehl střelným zraněním. Už v úterý informovala turecká média, že řecká policie zabila tři migranty snažící se dostat do Řecka z Turecka. I tyto zprávy Atény označily za lživé.

Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebrání přechodům běženců do EU. Podle dnešní informace řecké televize Skai je nyní u hranice 12.500 migrantů. Televize Skai rovněž uvedla, že řecká policie dnes ráno opět použila slzný plyn, aby zastavila stovky migrantů snažících se dostat přes hraniční plot.

Server Greek Reporter zveřejnil video, které podle něj dokládá, že i turečtí policisté na hranici použili slzné granáty.

Turecká vláda přestala koncem minulého týdne dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu. Otevření svých hranic Ankara zdůvodnila tím, že i ostatní země, včetně EU, musí nést část starostí o uprchlíky, kterých jen ze Sýrie kvůli tamní válce Turecko přijalo na 3,7 milionu.

"Pokud evropské země chtějí vyřešit problém, musí podpořit turecké politické a humanitární řešení situace v Sýrii," řekl dnes v Ankaře turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O bojích v syrské provincii Idlib, v níž od prosince utekl podle OSN milion lidí k tureckým hranicím, má Erdogan ve čtvrtek jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených prudce stoupá. Česko je 24. nejzasaženější stát světa

27.03.2020 22:05 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 každým dnem stoupá o desítky tisíc. Ve čtvrtek večer…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Nizozemsko hlásí dalších 112 obětí koronaviru, Belgie prodlužuje karanténu

27.03.2020 20:45 Aktualizováno O dalších 112 úmrtí se dnes zvýšila oficiální bilance obětí nemoci COVID-19 v Nizozemsku, kde tak…

Ve Francii už koronaviru podlehlo téměř 2000 lidí

27.03.2020 20:11 Ve francouzských nemocnicích za den narostl počet obětí nemoci COVID-19 o 299 na celkových 1995,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama