Turecko zahájilo vojenské cvičení "Středomořská bouře", koná se na severu Kypru

Turecká armáda v neděli zahájila na severu Kypru vojenské manévry. Oznámil to na twitteru viceprezident Fuat Oktay. Manévry s názvem Středomořská bouře se konají v Severokyperské turecké republice, kterou svět neuznává.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Stanice Al-Džazíra, která o zahájení manévrů informovala, připomenula, že se konají v době rostoucího napětí mezi Tureckem a Řeckem způsobeným těžebním průzkumem Turecka v mořských vodách, na něž si dělá Řecko nárok.

"Bezpečnostní priority Turecka a Severokyperské turecké republiky jsou nepominutelné stejně jako je nezbytné diplomatické řešení ve východním Středomoří," sdělil Oktay.

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že manévry budou trvat do čtvrtka a zatím "úspěšně" pokračují.

Na jihu Kypru je Kyperská republika, tedy členský stát Evropské unie, na severu pak Severokyperská turecká republika, kterou Turecko jednostranně vyhlásilo v roce 1983. Roku 1974 Ankara vyslala na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat.

O situaci ve východním Středomoří dnes telefonicky jednal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Erdogan požádal "instituce EU a její členské státy, aby byly spravedlivé, nestranné a objektivní a chovaly se při řešení regionálních záležitostí odpovědně, a to zejména ve východním Středomoří". Michel v pátek řekl, že EU rozhodne o postupu vůči Turecku na zářijovém summitu.

Turecké lodě v srpnu zahájily geologický průzkum těžby u řeckého ostrova Kastellorizo, který je asi dva kilometry od tureckého pobřeží, a Řecko průzkum považuje za narušení své svrchovanosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Španělsku přibylo od pátku 31.428 nových případů nákazy

21.09.2020 19:27 Španělsko zaznamenalo od pátku 31.428 nových případů nákazy covidem-19. Za stejnou dobu zemřelo 168…

Kotleba by měl dostat trest vězení. Podle žalobce rozdával šeky s…

21.09.2020 19:08 Aktualizováno Trest vězení žádá slovenský prokurátor pro předsedu krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci…

Itálie zadržuje loď Sea-Watch 4. Pro migranty plující přes moře je to…

21.09.2020 17:48 Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost…

Navalnyj žádá Moskvu o své zabavené oblečení pro vyšetření otravy

21.09.2020 16:58 Kritik Kremlu Alexej Navalnyj žádá Moskvu o vydání oblečení, které měl na sobě, když minulý měsíc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama