Turisté v nebezpečí? Dovolenkové destinace v Chorvatsku zaplavili ohniví červi

Oblíbená dovolenková oblast je zaplavená množstvím ohnivých červů. Jich výskyt je způsoben globálním oteplováním i rybolovem. Místní obyvatelé pláže nevyhledávají, což se o turistech říct nedá.

Přidejte svůj názor

Hermodice carunculata
doporučujeme

Zvýšený výskyt ohnivého červa (Hermodice carunculata) se objevil v zátoce Rogoznica nedaleko Splitu. Někteří tvrdí, že za jejích rozmnožovaní můžu právě rybáři. Z jejich sítí se mají červi dostávat blíž k pobřeží. "Myslím, že velkým problémem je, že zákon neupravuje, kolik sítí by mělo stát v moři. Rybáři jsou velmi nezodpovědní a udržují sítě v moři po dobu pěti až deseti dnů a je jim to jedno," rozčilovala se jedna z obyvatelů Silvija Tomasová.

Střetnutí s mořským živočichem je pro člověka nepříjemné. Odborníci radí, abych jste se jich za žádných okolností nedotýkali. Jehličky, které mají červi na hřbetě obsahuji toxiny a způsobují pálení a svědění. Své o tom ví plavec, kterému po bodnutí začala noha otékat a měl i horečky. Raději si zavolal sanitku, která ho odvezla do nemocnice. 

Ohnivý červ (2:22) | zdroj: YouTube

Ohnivý červ neboli nereidka se vyskytuje převážně v mořských hlubinách, ale naposledy byl spatřen i na pobřežích. Do jejích jídelníčku patří přisedlí živočichové a pochutnají si i na zdechlinách. Tento mořský červ může dosahovat až 30 centimetrů. Při šnorchlování se dá určit, zda jsou tito živočichové poblíž, stačí si všímat poraněných hvězdic na dně moře. Podle Krželjové z katedry mořských studii univerzity ve Splitu jsou nebezpeční nejen pro člověka, ale také pro ryby a hvězdice.

Nereidky nemají mnoho přirozených nepřátel, nevyužívají jich ani rybáři jako návnadu. „Setkáváme se s nimi na moři, zejména při používaní síti. Útočí na ryby, na velikosti nezáleží. S tímto druhem nemůžeme nic udělat,“ řekl pro deník Dnevnik.hr rybář Sandro Brave.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Itálii: Muž v Miláně bodl vojáka, křičel Alláhu akbar

17.09.2019 15:14 Před hlavním nádražím v Miláně dnes ráno bodl muž nůžkami do krku italského vojáka. Útočníka, který…

Složitý právní problém? Přerušení schůze britské sněmovny řeší 11 členů…

17.09.2019 15:11 Spor kolem rozhodnutí britské vlády přerušit na téměř pět týdnů zasedání parlamentu dnes dospěl k…

Maďarská čára přes rozpočet? Szijjártó odmítl migrační plány von der…

17.09.2019 15:09 Aktualizováno Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó odmítl plány budoucí předsedkyně Evropské komise Ursuly…

Merkelová se postavila Netanjahuovi: Odmítá anexi okupovaného Západního…

17.09.2019 14:38 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes jasně odmítla plány izraelského premiéra Benjamina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama