Turisté v nebezpečí? Dovolenkové destinace v Chorvatsku zaplavili ohniví červi

Oblíbená dovolenková oblast je zaplavená množstvím ohnivých červů. Jich výskyt je způsoben globálním oteplováním i rybolovem. Místní obyvatelé pláže nevyhledávají, což se o turistech říct nedá.

Přidejte svůj názor

Hermodice carunculata
doporučujeme

Zvýšený výskyt ohnivého červa (Hermodice carunculata) se objevil v zátoce Rogoznica nedaleko Splitu. Někteří tvrdí, že za jejích rozmnožovaní můžu právě rybáři. Z jejich sítí se mají červi dostávat blíž k pobřeží. "Myslím, že velkým problémem je, že zákon neupravuje, kolik sítí by mělo stát v moři. Rybáři jsou velmi nezodpovědní a udržují sítě v moři po dobu pěti až deseti dnů a je jim to jedno," rozčilovala se jedna z obyvatelů Silvija Tomasová.

Střetnutí s mořským živočichem je pro člověka nepříjemné. Odborníci radí, abych jste se jich za žádných okolností nedotýkali. Jehličky, které mají červi na hřbetě obsahuji toxiny a způsobují pálení a svědění. Své o tom ví plavec, kterému po bodnutí začala noha otékat a měl i horečky. Raději si zavolal sanitku, která ho odvezla do nemocnice. 

Ohnivý červ (2:22) | zdroj: YouTube

Ohnivý červ neboli nereidka se vyskytuje převážně v mořských hlubinách, ale naposledy byl spatřen i na pobřežích. Do jejích jídelníčku patří přisedlí živočichové a pochutnají si i na zdechlinách. Tento mořský červ může dosahovat až 30 centimetrů. Při šnorchlování se dá určit, zda jsou tito živočichové poblíž, stačí si všímat poraněných hvězdic na dně moře. Podle Krželjové z katedry mořských studii univerzity ve Splitu jsou nebezpeční nejen pro člověka, ale také pro ryby a hvězdice.

Nereidky nemají mnoho přirozených nepřátel, nevyužívají jich ani rybáři jako návnadu. „Setkáváme se s nimi na moři, zejména při používaní síti. Útočí na ryby, na velikosti nezáleží. S tímto druhem nemůžeme nic udělat,“ řekl pro deník Dnevnik.hr rybář Sandro Brave.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie je z nejhoršího venku? Obětí covid-19 přibylo nejméně za týden

05.04.2020 20:51 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní…

EU potřebuje Marshallův plán. Rozpočet se musí proměnit, říká Ursula von…

05.04.2020 20:45 Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce…

Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

05.04.2020 20:38 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne…

Irský premiér Varadkar se v době epidemie covid-19 vrací k profesi lékaře

05.04.2020 20:05 Irský premiér Leo Varadkar (41) se znovu zaregistroval jako lékař a ve zdravotnictví si odpracuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy