Tusk je jediným kandidátem na předsedu Evropské lidové strany

Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové strany (EPP). Oznámil to dnes podle agentury AFP dosavadní předseda strany Joseph Daul. Nejsilnější evropské politické uskupení, jehož členy jsou i české strany KDU-ČSL a TOP09, bude své vedení volit na sjezdu, který se sejde ve středu a ve čtvrtek v Záhřebu. Na jeden z místopředsednických postů kandiduje slovenský politik Ivan Štefanec.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Tusk
doporučujeme

Polák Donald Tusk (62) se tak pravděpodobně stane prvním politikem z východní části Evropské unie, který usedne v čele EPP. Kromě končícího Francouze Daula stranu od roku 1976 vedli jen dva Belgičané, Lucemburčan a Nizozemec.

Štefanec se jedním z dvanácti kandidátů na místa deseti místopředsedů. Kromě něj kandiduje dalších osm mužů a tři ženy včetně bývalého předsedy Evropského parlamentu Itala Antonia Tajaniho a Rakušana Johannese Hahna a Bulharky Marije Gabrielové, kteří jsou členy současné a budou zřejmě i členy budoucí Evropské komise. Češi mezi uchazeči nejsou.

Polský expremiér Tusk byl v posledních pěti letech předsedou Evropské rady. Prvního prosince ho ve funkci nahradí bývalý belgický ministerský předseda Charles Michel. Střídání v čele Evropské rady mělo nastat již 1. listopadu, vzhledem ke zdržení při schvalování členů Evropské komise Ursuly von der Leyenové se ale celý proces o měsíc odložil.

O Tuskovi se dlouho uvažovalo jako o kandidátovi na polského prezidenta. Na počátku listopadu ale předseda Evropské rady oznámil, že příští rok na jaře o křeslo hlavy státu bojovat nebude. Polská opozice je podle něj schopna volby vyhrát, musí ale najít kandidáta, kterého na rozdíl od něj nebude zatěžovat "břemeno těžkých, nepopulárních rozhodnutí" z minulosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy