Tusk měl přednášku na elitní škole: Británie bude po brexitu druhořadým hráčem

Británie bude po odchodu z Evropské unie na světovém poli druhořadým hráčem. Na přednášce v Bruggách to ve středu řekl dosluhující předseda Evropské rady Donald Tusk. Jen ve sjednocené Evropě může podle něj Británie čelit tlaku Číny a být významných světovým hráčem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

"Opakovaně jsem od příznivců brexitu slyšel, že chtějí opustit Evropskou unii, aby učinili Spojené království opět globálním. Věří přitom, že jen samotní mohou být vskutku velcí," řekl Donald Tusk v projevu na elitní škole College of Europe v Bruggách. "Skutečnost je ale přesně opačná. Jen jako součást sjednocené Evropy může hrát Spojené království globální roli," dodal.

Na svých cestách po světě, mimo jiné v Indii, na Novém Zélandu, v Austrálii, Kanadě či v Jihoafrické republice končící předseda Evropské rady Tusk podle svých slov slyšel vždy totéž a to, "že po odchodu se stane Spojení království outsiderem, druhořadým hráčem".

"Jeden můj anglický přítel má asi pravdu, když s melancholií říká, že brexit je skutečným koncem britského impéria," dodal Tusk.

Bývalý polský premiér v minulosti opakovaně říkal, že by byl rád, kdyby Británie změnila svůj názor a v EU zůstala. Ve své funkci předsedy Evropské rady Tusk skončí k 1. prosinci. Nahradí jej bývalý belgický premiér Charles Michel.

Britové odchod své země z EU schválili v referendu v roce 2016. Původně měli blok opustit letos 29. března, odejít se jim ale nepodařilo ani 31. října, na který byl odchod odložen. Aktuální termín brexitu je 31. ledna příštího roku.

Před tím se ale ještě v Británii budou 12. prosince konat předčasné parlamentní volby. Premiér Boris Johnson dnes slíbil, že pokud je vyhraje, ukončí "nesnesitelnou" nejistotu kolem brexitu. "Musíme brexit dokončit, protože to je to nejlepší pro naše psychické zdraví a také to nejlepší pro naše hospodářství," řekl v továrně ve městě Coventry.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila agentura Savanta ComRes, by Johnsonovi konzervativci mohli získat 40 procent hlasů, nejsilnější opoziční strana - levicoví labouristé Jeremyho Corbyna - 30 procent. Prounijní Liberální demokraté by podle průzkumu dosáhli na 16 procent a Strana pro brexit europoslance Nigela Farage na sedm procent hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama