Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Tusk
doporučujeme

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP.

"Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

EPP na záhřebský kongres Orbána nepozvala, protože jeho strana Fidesz má od března mezi evropskými lidovci pozastavené členství kvůli porušování demokratických norem Orbánovou vládou. Někteří kritici vyzývali EPP, která už desítky let dominuje unijní politice, aby Fidesz vyloučila za podkopávání právního státu v Maďarsku.

Na programu dvoudenního kongresu je také rozšíření Evropské unie na západní Balkán. Francie přitom nedávno vetovala zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a s Albánií, podle Paříže je třeba změnit přístupový proces. Chorvatský premiér Andrej Plenković na kongresu označil toto rozhodnutí za "politováníhodnou chybu", protože stávající procedury a kritéria jsou dopodrobna propracované a přísné. Trval na tom, že každá evropská země má právo se ucházet o členství v EU.

Chorvatsko, které do EU vstoupilo v roce 2013, se po Novém roce chopí půlročního předsednictví.

Polská televize TVN 24 v souvislosti se zvolením dvaašedesátiletého Tuska do čela EPP poznamenala, že tato funkce skýtá značný vliv v zákulisí unie, nicméně až dosud byla vyhrazena "politickým důchodcům".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

08.12.2019 22:36 Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní…

Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

08.12.2019 21:57 O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí…

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama