U bývalého pracovního tábora Treblinka I našli hromadný hrob

Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého trestného pracovního tábora Treblinka, ležícího asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národního paměti (IPN). Informovala o tom polská média s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského. Poblíž tábora nucených prací označovaného jako Treblinka I nacisté v roce 1942 zřídili vyhlazovací tábor, pro který se používá název Treblinka II.

Nově objevený hrob, v němž jsou podle IPN ostatky vězňů pracovního tábora, se nachází v lese vedle někdejšího komplexu a v místech současného parkoviště. Jedná se o prostor o rozměrech 4,5 na 3,4 metru, v němž byly jen deset až patnáct centimetrů pod zemí zahrabány lidské ostatky. Kolik obětí tam může být, zatím není jasné.

Sensacyjne efekty badań szczecińskich prokuratorów i naukowców w #Treblinka. Wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odkryli mogiłę przy byłym niemieckim obozie pracy przymusowej. ➡️https://t.co/GiSyazyMMf pic.twitter.com/gRodpkXtW9

— TVP3 Szczecin (@tvp3szczecin) November 14, 2019

Do pracovního tábora Treblinka I nacisté od září 1941 posílali Poláky zejména za majetkovou trestnou činnost, lidi chycené během různých razií nebo osoby, které ukrývaly Židy. Časem tam byli přiváženi i židovští vězni. Pracovali kromě jiného v místní štěrkovně. Nacisté tábor zlikvidovali v září 1944. Odhaduje se, že jím prošlo okolo 20.000 lidí, z nichž asi polovina zemřela nebo byla zavražděna.

Stavbu nedalekého koncentračního tábora Treblinka II zahájilo nacistické Německo 1. června 1942 v rámci takzvané Operace Reinhard, jež byla plánem na vyvraždění především polských Židů. K tomuto účelu nacisté vybudovali ještě dva další vyhlazovací tábory - Sobibór a Belžec.

Odhaduje se, že v Treblince II bylo povražděno téměř 900.000 Evropanů židovského původu. Drtivou většinu z nich, kolem 760.000, tvořili polští občané. Více Židů našlo smrt jen v hlavním likvidačním táboře holocaustu v Osvětimi na jihu Polska.

První transport polských Židů do Treblinky dorazil z varšavského ghetta 23. července 1942. O dva měsíce později, do 21. září, už tam bylo přemístěno celkem 254.000 obyvatel ghetta.

Související

Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka

Vězni ve vyhlazovacím táboře Treblinka zahájili před 80 lety povstání. Většina za to zaplatila životem

Před 80 lety, dne 2. srpna 1943, se zoufalí vězni v nacistickém vyhlazovacím táboře v polské Treblince pokusili o vzpouru a o útěk. Tábor zapálili a uprchli z něj, většinu však vězeňské komando dostihlo a pozabíjelo. Z mnoha set vězňů přežilo jen pár desítek, jedním z přeživších byl například Čech Richard Glazar, jehož dochované vzpomínky pomáhají průběh povstání v Treblince rekonstruovat.

Více souvisejících

Treblinka Koncentrační tábory

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 57 minutami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy