U bývalého pracovního tábora Treblinka I našli hromadný hrob

Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého trestného pracovního tábora Treblinka, ležícího asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národního paměti (IPN). Informovala o tom polská média s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského. Poblíž tábora nucených prací označovaného jako Treblinka I nacisté v roce 1942 zřídili vyhlazovací tábor, pro který se používá název Treblinka II.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka
doporučujeme

Nově objevený hrob, v němž jsou podle IPN ostatky vězňů pracovního tábora, se nachází v lese vedle někdejšího komplexu a v místech současného parkoviště. Jedná se o prostor o rozměrech 4,5 na 3,4 metru, v němž byly jen deset až patnáct centimetrů pod zemí zahrabány lidské ostatky. Kolik obětí tam může být, zatím není jasné.

Do pracovního tábora Treblinka I nacisté od září 1941 posílali Poláky zejména za majetkovou trestnou činnost, lidi chycené během různých razií nebo osoby, které ukrývaly Židy. Časem tam byli přiváženi i židovští vězni. Pracovali kromě jiného v místní štěrkovně. Nacisté tábor zlikvidovali v září 1944. Odhaduje se, že jím prošlo okolo 20.000 lidí, z nichž asi polovina zemřela nebo byla zavražděna.

Stavbu nedalekého koncentračního tábora Treblinka II zahájilo nacistické Německo 1. června 1942 v rámci takzvané Operace Reinhard, jež byla plánem na vyvraždění především polských Židů. K tomuto účelu nacisté vybudovali ještě dva další vyhlazovací tábory - Sobibór a Belžec.

Odhaduje se, že v Treblince II bylo povražděno téměř 900.000 Evropanů židovského původu. Drtivou většinu z nich, kolem 760.000, tvořili polští občané. Více Židů našlo smrt jen v hlavním likvidačním táboře holocaustu v Osvětimi na jihu Polska.

První transport polských Židů do Treblinky dorazil z varšavského ghetta 23. července 1942. O dva měsíce později, do 21. září, už tam bylo přemístěno celkem 254.000 obyvatel ghetta.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přístup k Rusku a migraci? Zahraniční politika EU se patrně radikálně změní

09.12.2019 21:55 Aktualizováno Země Evropské unie musejí být jednotné ve vztahu k Rusku i k problémům typu migrace či klimatických…

Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí…

09.12.2019 21:15 Aktualizováno Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve…

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama