U francouzského pobřeží hyne nebývalé množství delfínů. Co ukázala pitva?

U francouzského pobřeží Atlantského oceánu hyne v posledních letech tolik delfínů, že se mořští biologové obávají o osud tamní populace těchto kytovců. Většina z nich uhynula ve vlečných sítích rybářských lodí, informuje agentura Reuters.

Delfíni, ilustrační fotografie
doporučujeme

Výsledky pitev ukazují, že delfíni mají zlámané ploutve a řezné rány v kůži, které jim způsobují sítě. Někteří zůstávají zmrzačení, i když je rybáři ze síti vyprostí.

"Jsme svědky úhynu v takové míře, že je ohroženo zachování populace delfínů v Biskajském zálivu," říká bioložka Morgane Perriová ze sdružení na ochranu moře Al Larc. "V posledních třech letech jsme během čtyř zimních měsíců zaznamenali pokaždé více než 1000 mrtvých delfínů a sviňuch," doplnila.

Nejvíce zasažená je populace delfína obecného. Vědci se domnívají, že mrtvá zvířata vyplavená na pobřeží představují jen zlomek počtu jedinců, kteří hynou v rybářských sítích. Odhadují, že jejich skutečné množství je pětkrát až desetkrát vyšší.

Delfíni hynou v sítích rybářů lovících v Atlantském oceánu u pobřeží Atlantiku už dlouhá léta, nicméně v posledních letech jich podle odborníků přibývá. Děje se to podle nich zejména kvůli změnám v postupu při lovu oblíbeného mořčáka evropského, známého v gastronomii pod názvem mořský vlk.

Francouzské zákony nařizují rybářům, aby informovali o všech kytovcích, kteří uváznou v jejich sítích, Perriová ovšem tvrdí, že tento předpis nedodržují. Vzhledem k tomu, že delfíní samice jsou březí dlouhou dobu a rodí jen jedno mládě, představuje pro populaci těchto savců jejich úbytek zásadní ohrožení.

Podle Héléne Peltierové z výzkumné stanice v La Rochelle současné modely ukazují, že počet delfínů je stabilní. "Ale jakmile zaznamenáte pokles, je pozdě," varuje Peltierová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí z krize vyjít jednotná a silnější, prohlásila Merkelová

08.07.2020 15:16 Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize…

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 14:50 Aktualizováno Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Slovensko reaguje na Kollárovu plagiátorskou kauzu, chystá možnost…

08.07.2020 14:45 Slovenské ministerstvo školství po plagiátorské kauze šéfa sněmovny Borise Kollára připravilo návrh…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy