U několika novorozenců se rozvinul vzácný vlkodlačí syndrom. Za vším stojí lidská chyba

Rodiče několika malých dětí ve Španělsku jsou zdrceni. U řady novorozenců se totiž projevila takzvaná hypertrichóza, známá také pod názvem "vlkodlačí syndrom". Odborníci zjistili, že příčinou rozvoje onemocnění je záměna léků.

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Jen zřídka rozšířené onemocnění, které se projevuje nadměrným ochlupením na obličeji, či jiných částech těla postihlo už 17 novorozenců. Jejich rodiče žili v domnění, že svým dětem podávají léky proti překyselení žaludku. Ve skutečnosti se jednalo o sirup, jež obsahoval silný vasolidátor, který se obvykle používá k léčbě alopencie a nadměrné ztráty vlasů.

Jedna z maminek v rozhovoru pro španělský deník El País uvedla, že byla vyděšená. Ona, ani doktoři nevěděli, co se s dítětem děje. "Řekli mi, že to musí být něco genetického nebo problém s metabolismem," popisuje. Následně šla pro radu ke specialistům.

Když lékaři zaregistrovali podobný problém u více pacientů, začala se případem zabývat španělská medicínská komora, kterou sirupy proti navracení se žaludečních kyselin zpět do jícnu dovedly až ke společnosti Farma-Química Sur, která sídlí v Malaze. Španělská agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky se domnívá, že společnost koupila nejméně 22 špatných šarží od Smilax Laboratories Limited v Indi.

Sirupy se vyrábí z několika látek přímo na míru danému pacientovi. Jednou z obsažených látek je omeprazol, který se používá při poruchách trávicího ústrojí. Kontrola původní  zásilky této látky, která putovala až z Indie prošla inspekcí bez problémů. Pochybení tedy pravděpodobně nastalo až po rozdělení zásilky do jednotlivých lékáren, kde se lék následně připravoval a prodával. "Pravděpodobně sirup neobsahoval přesně to, co je uvedeno v příbalové informaci," domnívá se zdroj zdravotnické agentury v rozhovoru pro El País.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyklizení oblíbené hospody v Berlíně vyvolalo protesty, zasahovala policie

07.08.2020 11:12 Při protestech proti nucenému vyklizení oblíbené berlínské hospody, jejíž majitelé se odmítli…

Koronavirus v Německu: Počet nově nakažených je nejvyšší od května

07.08.2020 10:56 V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Slovinsko opět zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit je možný

07.08.2020 08:48 Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama