U několika novorozenců se rozvinul vzácný vlkodlačí syndrom. Za vším stojí lidská chyba

Rodiče několika malých dětí ve Španělsku jsou zdrceni. U řady novorozenců se totiž projevila takzvaná hypertrichóza, známá také pod názvem "vlkodlačí syndrom". Odborníci zjistili, že příčinou rozvoje onemocnění je záměna léků.

Přidejte svůj názor

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Jen zřídka rozšířené onemocnění, které se projevuje nadměrným ochlupením na obličeji, či jiných částech těla postihlo už 17 novorozenců. Jejich rodiče žili v domnění, že svým dětem podávají léky proti překyselení žaludku. Ve skutečnosti se jednalo o sirup, jež obsahoval silný vasolidátor, který se obvykle používá k léčbě alopencie a nadměrné ztráty vlasů.

Jedna z maminek v rozhovoru pro španělský deník El País uvedla, že byla vyděšená. Ona, ani doktoři nevěděli, co se s dítětem děje. "Řekli mi, že to musí být něco genetického nebo problém s metabolismem," popisuje. Následně šla pro radu ke specialistům.

Když lékaři zaregistrovali podobný problém u více pacientů, začala se případem zabývat španělská medicínská komora, kterou sirupy proti navracení se žaludečních kyselin zpět do jícnu dovedly až ke společnosti Farma-Química Sur, která sídlí v Malaze. Španělská agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky se domnívá, že společnost koupila nejméně 22 špatných šarží od Smilax Laboratories Limited v Indi.

Sirupy se vyrábí z několika látek přímo na míru danému pacientovi. Jednou z obsažených látek je omeprazol, který se používá při poruchách trávicího ústrojí. Kontrola původní  zásilky této látky, která putovala až z Indie prošla inspekcí bez problémů. Pochybení tedy pravděpodobně nastalo až po rozdělení zásilky do jednotlivých lékáren, kde se lék následně připravoval a prodával. "Pravděpodobně sirup neobsahoval přesně to, co je uvedeno v příbalové informaci," domnívá se zdroj zdravotnické agentury v rozhovoru pro El País.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pellegrini zůstává slovenským premiérem, hlasování o nedůvěře ustál

17.09.2019 09:36 Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho…

Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale…

17.09.2019 08:21 Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za…

Fico vyhrožoval Kiskovi? Policie rozhodla, trestní stíhání zastaveno

16.09.2019 21:01 Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již…

Johnson promluvil o brexitu: EU ho má plné zuby, chce dohodu

16.09.2019 20:23 Evropská unie má brexitu plné zuby a chce dohodu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama