Úder blesku v Tatrách: Je viníkem tragédie obří kříž? Vede se ostrá polemika

Ke čtyřem mrtvým po čtvrteční bouři na slovensko-polském pomezí dnes na polské straně Tater žádná oběť nepřibyla. Záchranáři ještě pátrali po devíti lidech, s nimiž jejich příbuzní nemohli navázat kontakt, ale o nichž se nevědělo, zda se skutečně vydali do hor. Všichni "nezvěstní" už byli nalezeni, řekl šéf záchranné služby TOOPR Jan Krzystof polské televizi TVN 24.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Počasí
doporučujeme

Bouře si v Tatrách vyžádala pět životů, včetně českého turisty, který zahynul na slovenské straně Tater. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění.

Bilance bouře na polské straně Tater nyní čítá čtyři mrtvé a 157 zraněných, z nichž 34 zůstává v nemocnicích. Oblastní prokuratura v Zakopaném dnes podle své vedoucí prokurátorky Barbary Bogdanowiczové zahájila vyšetřování tohoto tragického neštěstí s podezřením na "neúmyslné zavinění smrti".

"Je známo, že to byla přírodní katastrofa, ale musíme posoudit, jak se chovali turisté, jak probíhala záchranná operace. Oběti utrpěly zranění způsobená nejen úderem blesku. Mají také řadu dalších zranění. Byla tam spousta lidí a my musíme přezkoumat vše, abychom zjistili, zda tam například někdo nejednal v panice," řekla Bogdanowiczová podle TVN 24.

V souvislosti s tímto neštěstím se i mezi odborníky rozproudila diskuse kolem obřího železného kříže, do něhož na vrcholku horského štítu Giewont (vysoký 1894 metrů) udeřil smrtící blesk. Někteří kříž mají za "viníka" a žádají jeho odstranění. Nicméně například expert Tomasz Rožek na serveru WP (Wirtualna Polska) upozornil, že odstranění kříže by úder blesku nevyloučilo. Kříž, který je na vrcholu od roku 1901, podle něj naopak funguje jako hromosvod, který snižuje pravděpodobnost zasažení jiných objektů včetně lidí.

Šéf horské služby TOPR Jan Krzysztof v televizi zdůraznil, že záchranářům se podařilo během čtyř hodin dostat z hor všechny, kteří potřebovali lékařskou pomoc. "Byla to situace srovnatelná s teroristickým atentátem. Zraněna byla velká skupina lidí včetně dětí. Měli popáleniny, zlámané nohy, četná poranění po celém těle. Ale v krátké době se to podařilo zvládnout," zdůraznil.

Mezi zraněnými se ocitl i muž, který zrovna oživoval jednoho zraněného, když ho zasáhl uvolněný řetěz z turistické stezky. "Nestalo se mu nic strašného," uvedl Tomasz Wojciechowski z TOPR. "I v dramatické situaci lidé pomáhali druhým," dodal.

Do čtvrtečního zásahu se zapojily skoro dvě stovky horských záchranářů a hasičů, jakož i pět vrtulníků. Jedna z horských chat se přeměnila v polní nemocnici.

"Doufáme, že čtyři lidé, včetně dvou malých dětí, kteří ve čtvrtek přišli o život, jsou (v tomto neštěstí) poslední mrtví," řekl Krzysztof.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že během rozsáhlých bouřek v oblasti Tater zemřel na území Slovenska jeden český občan, jedna Češka byla zraněna a hospitalizována. Na území Polska podle dostupných informací Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou.

Podle polských médií se podobná tragédie v polských Tatrách odehrála naposledy 15. srpna před osmdesáti lety. Tehdy blesk zabil šest lidí na hoře Świnica (Svinica), která se na polsko-slovenském pomezí tyčí do výše 2301 metrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odtržení Skotska? Cameron před referendem propadl panice, žádal o pomoc…

19.09.2019 15:44 Před referendem o nezávislosti Skotska v roce 2014 tehdejší britský ministerský předseda David…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 15:40 Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Vrah politika Lübckeho neútočil poprvé, pokusil se zabít iráckého uprchlíka

19.09.2019 15:37 Německé státní zastupitelství začalo vyšetřovat hlavního podezřelého v případu vraždy politika…

Podusí europoslanci Jourovou? "Grilování" bude 7. října, potrvá tři hodiny

19.09.2019 15:28 Aktualizováno Budoucí česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se má zabývat dohledem nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama