Ukrajina doplatila na Porošenkovu čistku. Musí odškodnit vyhozené úředníky

Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Ukrajinu za lustrační zákon a následnou čistku mezi státními úředníky po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Soudci se podle agentury AFP jednomyslně shodli, že zákon, který prosadil nový prezident Petro Porošenko kvůli boji proti korupci a očistě státní správy, porušil práva pěti úředníků, kteří si u soudu stěžovali na vyhození z práce.

Soudci zákonu vytkli, že působil plošně, dotýkal se příliš širokého okruhu osob a nepřihlížel k chování jednotlivců a k tomu, zda se skutečně zapojili do protidemokratických aktivit předchozího režimu. V tom se ukrajinský zákon podle soudu liší od lustrací v jiných zemí střední a východní Evropy, které byly cílenější a úzce vymezené.

Tři stěžovatelé byli propuštěni ze státních služeb na základě toho, že byli ve veřejných funkcích za Janukovyčova vládnutí v letech 2010 až 2014, další za to, že včas nevyplnil lustrační prohlášení a pátý proto, že před rozpadem Sovětského svazu býval druhým tajemníkem okresního výboru komunistické strany.

Všichni postižení si stěžovali na propuštění a následky, které pocítili. Tři z nich si také stěžovali, že o jejich stížnostech ani po letech ukrajinská justice nerozhodla, a tak bylo porušeno jejich právo na spravedlivý proces.

Soud nařídil Kyjevu, aby každému stěžovateli vyplatil odškodnění za morální újmu ve výši 5000 eur (asi 128.000 Kč), dodala AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama