Úmrtí Karla Gotta: Na Slovensku čekali frontu na kondolenci

Slováci projevili velký zájem o vyjádření soustrasti nad úmrtím Karla Gotta. Mnozí čekali v prostorách českého velvyslanectví v Bratislavě ve frontě na zápis do kondolenční knihy, ke které musela ambasáda přidat další svazek. Gott zemřel minulý týden ve věku 80 let.

"Kondolenční kniha na velvyslanectví byla vystavena dva dny, v pátek a dnes. Oba dva dny byl o zápis velký zájem. Po oba dva dny jsme museli prodlužovat dobu pro zápisy," řekl dnes novinářům zástupce velvyslance Pavel Sladký.

Kromě veřejnosti přišlo na ambasádu kondolovat i několik slovenských politiků. Nechyběli mezi nimi například předseda slovenského parlamentu Andrej Danko i někteří ministři včetně šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka.

Lidé přinášeli květiny, upomínkové předměty, Gottovy fotografie a u budovy velvyslanectví zapalovali svíčky. "Netroufnu si odhadnout počty zápisů v kondolenční knize. Museli jsme vyměnit svazek kondolenční knihy, aby se zapsali všichni, kteří měli zájem," řekl Sladký. Dodal, že kondolenční kniha bude zaslána rodině zesnulého.

Gott během své dlouhé pěvecké kariéry často vystupoval i na Slovensku. V roce 1966 vyhrál ve slovenské metropoli první ročník festivalu populárních písní Bratislavská lyra s písní Mám rozprávkový dom, kterou zpíval slovensky.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Slovensko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy