UNESCO: Učitelé by měli dostat vakcínu mezi prvními

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes vyzvala vlády světa, aby zařadily učitele a pedagogický personál mezi skupiny obyvatelstva, jež budou očkovány proti koronaviru jako první. Podle organizace pedagogové vykonávají zaměstnání, které je klíčové pro žáky i celou společnost, uvádí agentura AFP. Organizace také varuje před sociálními a ekonomickými dopady uzavírek škol.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Školy jsou nenahraditelné a je nezbytné, aby byla obnovena jejich aktivita a ta trvala co nejdelší dobu," uvedla generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová. Kvůli tomu generální ředitelka vyzvala vlády, aby zařadily učitelé a další personál působící ve školách do "skupiny s prioritou" v očkování.

Podle UNESCO se epidemie koronaviru dotkla zhruba 100 milionů pedagogů a osob zaměstnaných ve školství. "Učitelé a personál ve školách zůstali v první linii a proměnili způsob vyučování," uvedl generální tajemník mezinárodní federace školských odborů David Edwards. Mezi hlavními změnami, které epidemie koronaviru podnítila, bylo například zavedení vyučování na dálku.

Podle statistiky UNESCO se epidemie od svého začátku dotkla zhruba jedné miliardy žáků ve 130 zemí světa. Podle organizace jsou školy zavřené ve 27 zemích, což se týká zhruba 300 milionů žáků a studentů. Podle UNESCO uzavírka škol negativně dopadá především na žáky ze zranitelnějších vrstev společnosti. Kompletní uzavírka škol se týká i některých evropských zemí, například Británie, Španělska, Itálie, Slovenska, Maďarska či Ukrajiny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 07:52 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama