Unijní covidový pas bude údajně jen pro schválené vakcíny

Francie začne používat "covidový pas", který bude dokládat dokončené očkování proti covidu-19 či negativní PCR test během uplynulých 48 hodin. Od 9. června má umožnit účast na shromážděních více než 1000 osob. Od konce června by měly tyto pasy umožnit cestování po Evropské unii.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune dnes rozhlasové stanici Europe-1 řekl, že k tomuto sladění na unijní úrovni by mělo dojít "okolo 20. června".

"Pas bude stejný jak pro účast na festivalu, tak pro cestování - od Paříže po Atény či od Madridu po Berlín," řekl Beaune podle webu stanice. Chystaný doklad, který bude mít podobu aplikace, anebo papírového dokladu, bude podle něj uznávat pouze očkování vakcínami již schválenými v EU, kterými jsou nyní přípravky firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Čínské a ruské vakcíny jsou přinejmenším prozatím vyloučeny.

Maďarsko se dohodlo s Českem na neomezeném přeshraničním cestování v případě očkovaných občanů obou zemí - a obě země si od soboty uznávají osvědčení o imunitě vůči covidu-19 "bez ohledu na typ použité vakcíny", uvedl v pátek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie očkuje i ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kromě toho se aplikují i preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Beaune upozornil, že při jednání unijních zemí zbývá ještě vyřešit problém s karanténou. Některé země, například Dánsko, totiž nadále požadují od přijíždějících, aby setrvali deset až 14 dnů v izolaci, jiné se zase nevyjádřily. Státní tajemník by byl pro sladěné zrušení povinné karantény v rámci celé unie pro držitele covidového pasu, který potvrzuje imunitu.

Stanice upozornila, že Francie je jednou z mála zemí v Evropě, kde jsou PCR testy zdarma, zatímco například ve Španělsku může jediný test stát až 120 eur (asi 3055 Kč). "Evropský parlament žádá, aby všechny testy byly zdarma všude po Evropě, ale nemohu říci, zda to všichni přijmou," řekl Beaune. Jinou možností by bylo alespoň se dohodnout na přijatelné a sladěné ceně, aby se od léta mohla rozběhnout turistika.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama