Unijní fond obnovy by podle poradců německé vlády neměl být trvalý

Evropská unie by neměla učinit z fondu obnovy trvalý nástroj, pokud členské státy nepřenesou rozpočtovou suverenitu do Bruselu. Uvedl to dnes výbor nezávislých ekonomických poradců německé vlády. Fond obnovy v objemu 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč) má evropským ekonomikám pomoci dostat se z krize způsobené opatřeními proti šíření nového koronaviru.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Poradci rovněž uvedli, že Evropská centrální banka (ECB) by měla ukončit program nákupů dluhopisů PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme), jakmile hospodářské oživení nabere pevnou formu. V opačném případě by podle nich byly členské státy méně motivovány k využívání krizové úvěrové pomoci od EU, napsala agentura Reuters.

Výbor dnes rovněž uvedl, že pokles německé ekonomiky bude v letošním roce mírnější, než se předpokládalo, a to díky překvapivě silnému hospodářskému oživení během léta. Vyhlídky pro příští rok však podle něj zastiňuje druhá vlna koronaviru.

Poradci nyní předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos klesne pouze o 5,1 procenta, zatímco v červnu počítali s propadem o 6,5 procenta. Zároveň však snížili odhad růstu HDP v příštím roce na 3,7 procenta z dříve předpokládaných 4,9 procenta.

"Koronavirovou krizi jsme ještě nepřekonali," uvedl šéf výboru Lars Feld. "Další vývoj bude záviset na tom, jak se podaří dostat pandemii pod kontrolu a jak si povedou ostatní ekonomiky v zahraničí," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci odsoudili omezení možnosti potratů v Polsku

26.11.2020 21:54 Aktualizováno Evropský parlament dnes odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost…

Itálie, Španělsko i Turecko hlásí za den víc nakažených covidem

26.11.2020 21:35 Aktualizováno V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 29.003 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a dalších 822 zemřelých…

Za videoklip o vraždě Samuela Patyho padl nepodmíněný trest

26.11.2020 21:01 Osmnáctiletý Francouz byl dnes odsouzen k 15 měsícům nepodmíněně za šíření videoklipu vyzývajícího…

Veto unijního rozpočtu je podle Maďarska a Polska nutné

26.11.2020 19:59 Aktualizováno Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama