Unijní státy poslaly chudším zemím jen zlomek slibovaných vakcín

Země Evropské unie poslaly chudším státům pouze necelá tři procenta ze slibovaných 160 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Podle agentury Reuters to vyplývá z interních dokumentů Evropské komise (EK). Na boj s pandemií tak země EU poslaly méně než čtyři miliony dávek vakcíny, většinou od firmy AstraZeneca. Nejčastěji putovaly do bývalých kolonií dárcovských zemí, uvedl Reuters.

Očkování, ilustrační fotografie

Evropská unie se zavázala pomoci s dodávkami vakcín do chudších zemí, kvůli nedostatku očkovacích látek ale mnohé evropské státy mají problém zajistit dostatek přípravku i pro své vlastní obyvatelstvo. V celé EU žije asi 365 milionů lidí, země od výrobců dosud obdržely 500 milionů dávek vakcín, přičemž u většiny z nich jsou ke kompletnímu naočkování každého jedince nezbytné dvě dávky. Další miliarda dávek by do zemí EU měla dorazit do konce září.

Členové EU se podle dokumentu zavázali věnovat 160 milionů dávek bez dalších požadavků, kam by vakcíny měly směřovat a bez upřesnění, do kdy se tak stane. Brusel dříve uváděl, že se země shodly na daru přesahujícím 100 milionů dávek do konce letošního roku. Dokument je ze 13. července a údaje se mohou velmi rychle měnit, upozorňuje Reuters.

Dosud věnované dávky země EU poslaly spřáteleným zemím, regionálním partnerům či bývalým koloniím. Snaží se tak utužit diplomatické vztahy, píše Reuters. Informace z dokumentu nejspíš opět rozvíří debatu o tom, že by si bohaté země neměly nechávat většinu vakcín pro sebe na úkor chudších zemí.

Přislíbené vakcíny jsou nejčastěji od firem AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Ty mají v EU jen omezené uplatnění kvůli obavám z ojedinělých krevních sraženin, které v několika případech očkování vyvolalo. U části slíbených očkovacích látek v dokumentu není upřesněno, o jakou značku jde.

Mluvčí komise se k dokumentu i k údajům o darech vakcín odmítl vyjádřit. Téma je podle něj v kompetenci jednotlivých členských zemí. Všechny vakcíny používané v EU jsou bezpečné a mohou být předmětem daru, uvedl mluvčí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala západní země, aby věnovaly vakcíny přes mezinárodní program COVAX a podle dokumentu se tak i stalo. Mnohé chudé země na program spoléhají, dosud ale v jeho rámci dostaly jen 135 milionů dávek.

Africké země, které se nyní potýkají s třetí vlnou koronavirové nákazy, příští týden obdrží první dodávku ze 400 milionů slíbených dávek od společnosti Johnson & Johnson. Od září by se na kontinentě mělo každý měsíc v průměru distribuovat deset milionů těchto dávek, od nového roku až 20 milionů dávek, uvedl dnes speciální vyslanec Africké unie pro covid-19. Jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson se vyrábějí v Jihoafrické republice.

Část vakcín nutných k proočkování populace africké státy obdrží přes program COVAX a bilaterální dohody s vyspělými zeměmi, jako jsou Spojené státy. V Africe, kde v 55 státech žije zhruba 1,3 miliardy lidí, zdravotníci dosud aplikovali 60 milionů dávek.

Spojené státy zemím v Africe, Latinské Americe a v Asii za uplynulý měsíc poslaly celkem 15 milionů dávek vakcíny, celkem přislíbily 80 milionů dávek, uvádí Reuters. Většina těchto vakcín šla přes program COVAX, který se snaží zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje