Unijní státy se shodují na rychlém rozšíření sankcí proti běloruskému režimu

Státy Evropské unie se shodují na rychlém přijetí dalších sankcí proti běloruskému režimu kvůli vyhrocení migrační krize na běloruských hranicích s Polskem a pobaltskými zeměmi. Velvyslanci unijních států dnes podpořili balíček postihů reagujících na "hybridní útok", jehož se podle nich dopouští autoritářský vládce Alexandr Lukašenko svážením migrantů k hranicím.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Běloruské aktivity odsoudili jako nehumánní a nelegální také velvyslanci zemí Severoatlantické aliance. Lukašenko odmítá, že by se zneužíváním migrantů snažil destabilizovat EU.

Polské hranice se v posledních dnech pokoušejí překročit tisíce lidí ze třetích zemí, kvůli nimž vyslala Varšava do akce armádu. Humanitární organizace upozorňují na zoufalou situaci lidí dlouhodobě pobývajících v bídných podmínkách zhoršených mrazivými teplotami. Polský premiér Mateusz Morawiecki mluví o problému celé EU. Sedmadvacítka chce na Lukašenka vyvinout tlak právě prostřednictvím dalších sankcí.

Velvyslanci EU dnes podle diplomatického zdroje ČTK podpořili balíček, který počítá i s postihy vůči letecké společnosti Belavia dopravující migranty do Běloruska. Sankce by již v pondělí mohli schválit unijní ministři zahraničí. Jejich podobu však ještě budou upřesňovat zástupci unijních zemí. Zvláště Irsko bylo dosud proti tomu, aby EU zrušila s Belavií stávající kontrakty na pronájem letadel od unijních firem, které sídlí zejména v Irsku. Jednat se tak bude mimo jiné o tom, zda zakázat jen uzavírání nových smluv nebo zrušit i ty dosavadní. Sankce by také měly zasáhnout zhruba tři desítky běloruských činitelů. Unie již dosud potrestala přes 160 představitelů režimu a 16 institucí či firem.

Polský zástupce dnes podle zdroje agentury Reuters prezentoval napjatou situaci také velvyslancům zemí NATO. "Spojenci dali jasně najevo, že za krizi nese odpovědnost Bělorusko a že Lukašenkovo využívání migrantů jako hybridní taktiky je nehumánní, nepřijatelné a nelegální," citovala agentura diplomata přítomného jednání. Členské země NATO se chystají v nejbližších dnech na situaci reagovat společným prohlášením.

Napjatou situací se dnes zabývali také europoslanci, kteří o možných řešeních debatovali se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Ten zdůraznil, že vedle tlaku na samotného Lukašenka se EU pokouší přesvědčit země, z nichž běloruský vládce láká lidi slibem snadné cesty na západ Evropy, aby s ním nespolupracovaly.

"Snažíme se diplomatickou cestou země původu a tranzitu upozornit, co se děje, a žádáme je o spolupráci, abychom zastavili tento proud," řekl poslancům Borrell. EU se podle něj v létě podařilo přesvědčit o spolupráci Irák, ale i z této země již opět putují lidé do Běloruska, stejně jako ze Sýrie, Afghánistánu, ale i z Libanonu či Spojených arabských emirátů. Unijní představitelé se podle Borrella v nejbližších dnech do některých těchto států vydají k dalšímu jednání.

Europoslanci vyzývali unijní státy, aby se kromě reakce na Lukašenkovo počínání věnovali i pomoci samotným migrantům. Polsko přitom stále odmítá nabízenou spolupráci unijní pohraniční agentury Frontex, která by mohla pomoci s prověřováním uchazečů o azyl. Varšava naproti tomu žádá unijní peníze na stavbu hraničních bariér. V této otázce jsou však členské země nadále rozdělené.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

26.11.2021 10:58 Aktualizováno Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Související:

Právě se děje

reklama