Uniklé e-maily. Maďarská státní média neřeší jen to, o čem psát, ale i jak

Před volbami do Evropského parlamentu loni na jaře si redaktoři v maďarské státní mediální skupině MTVA, pod níž spadá televize, agentura MTI a rozhlas, sedli s reportéry, aby s nimi probrali nejen to, o čem budou informovat, ale i jak o tom budou informovat. Na svých internetových stránkách o tom píše Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL).

Na nahrávce, kterou se dostala do RFE/RL, je slyšet hlas Balázse Bendeho, vysoce postaveného redaktora v MTVA, jak říká svým podřízeným: "Jsem si jistý, že nikoho nepřekvapí, když uslyší, že to není kandidátní listina opozice, která se těší podpoře této instituce". Upozornil své podřízené, že je nutné vytvářet zpravodajství ve vhodném duchu a zaměření "a hlavně o migrantech a Bruselu".

Dodal také, že pokud někdo nechce pracovat na základě těchto podmínek, může klidně okamžitě podat výpověď.

Maďarský servis RFE/RL získal uniklé nahrávky, výpovědi novinářů a interní e-maily, které ukazují, že reportéři MTVA se měli vyjadřovat kriticky o migrantech, tématu sexuálních menšin nebo o změně klimatu.

Jak maďarské, tak mezinárodní organizace sledující mediální prostředí už léta varují před snahami vlády premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz omezit svobodu tisku. Za posledních deset let jeho vláda získala přímou nebo nepřímou kontrolu nad většinou médií v zemi. Orbánova popularita nicméně v Maďarsku přetrvává, podařilo se mu vyhrát troje volby v řadě a udržet se v premiérském křesle nejdéle z postkomunistických lídrů.

RFE/RL letos v září kvůli erozi svobody tisku obnovila vysílání v maďarštině, které zrušila krátce po konci studené války.

E-maily, uniklé z MTVA, ukázaly, že zpravodajství o pandemii covidu-19 se také řídilo přísnými pravidly tak, aby Maďarsko v mezinárodním srovnání vynikalo. "Účelem celého toho divadla je, aby to vypadalo, že nemáme takové problémy jako jinde," napsal redaktor Miklós Beregnyei v interních instrukcích ke zpravodajství o koronaviru.

Zsolt Németh, šéfredaktor MTVA, si od zaměstnanců vysloužil přezdívku Pitbul za svůj machiavellistický způsob práce. Byl znám tím, že přepečlivě sleduje televizní zpravodajství. Na základě jeho požadavku museli být například evropští levicoví politici zapletení do nějakého skandálu vždy označováni slovem "levicoví", kdežto u pravicových tomu tak být nemuselo. Németh, v dopise poslaném celé televizní redakci zpravodajství, nařídil, aby francouzský prezident Emmanuel Macron nebyl označován za centristu, ale za "bývalého socialistického ministra".

Před maďarskými parlamentními volbami v dubnu 2018 bylo novinářům řečeno, že každý den je nutný aspoň jeden "kousek o migrantech", uvedl bývalý zpravodaj, který v MTVA tehdy pracoval a který podobně jako jeho kolegové ve strachu z odplaty nechce být jmenován. Kromě předepsaného množství reportáží o migrantech měli novináři instrukce, jak má jejich příspěvek vyznít.

"Samozřejmě se to mělo dělat tak, aby vznikl negativní obraz cizinců," říká bývalý zpravodaj. "Dostali jsme nařízeno, že výraz ´uprchlík´ nesmíme používat v žádném kontextu," řekl jiný reportér. "Dokonce i o lidech, kteří oficiálně získali uprchlický status, jsme mluvili jako o migrantech," dodal.

Orbán, jeden z nejhlasitějších odpůrců migrace v Evropě, získal pro sebe třetí funkční období po silně protiimigrační kampani, kterou zahájil za krize z roku 2015.

Terčem útoků byl také George Soros, finančník a filantrop maďarského původu. Často byl představován jako ten, kdo v Maďarsku a jinde v Evropě rozdmýchává migrační krizi.

Novináři z MTVA řekli, že před rokem 2016, kdy byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump, státní mediální obr do značné míry ignoroval dění v zahraničí. Zpočátku prý Trumpa nebrali příliš vážně. "Pak komusi na nějakém ministerstvu došlo, jak si je podobná Trumpova a Orbánova politika a poté jsme se tomu museli přizpůsobit," vzpomíná.

Krátce po Trumpově zvolení musel zpravodajství týkající se Spojených států, a zejména nového prezidenta, schvalovat někdo z vysoce postavených redaktorů.

Novináři z MTVA popsali mafiánskou atmosféru, k níž patří i zastrašování, která v mediální skupině panuje. "Je to hnusné, když lidi zvedají telefon od nadřízeného a třesou se jim při tom ruce," říká jeden z nich.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Maďarsko Svoboda médií rádio svobodná evropa novináři Media Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zesílí útoky na ukrajinské sklady se západními zbraněmi, slíbil Šojgu

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy