Uplynulo pět let od teroristických útoků v Paříži, pietu provází přísná opatření

Francie si připomíná pětileté výročí teroristických útoků v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí. Premiér Jean Castex u národního stadionu vzdal hold zemřelým, v metropoli platí přísná bezpečnostní opatření. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a DPA. Vzpomínkové akce se kvůli epidemii covidu-19 konají jen v malém počtu lidí.

Pochod Francií, kdy politici a lidé uctili památku obětí z redakce Charlie Hebdo.
doporučujeme

Sebevražední atentátníci a střelci zabili 13. listopadu 2015 v sérii koordinovaných útoků na různých místech Paříže na 130 lidí a stovky dalších zranili.

Castex dnes na výraz úcty k zemřelým položil věnec u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis. Právě zde útok začal během mezistátního zápasu Francie proti Německu, utkání přihlížel z tribuny tehdejší prezident François Hollande.

Útoky před pěti lety mířily i na kavárny, restaurace a koncertní sál Bataclan, který je dnes podle Reuters pod přísným policejním dohledem.

Francie v posledních týdnech čelí nové vlně teroristických útoků, při nichž zahynulo několik lidí. Útok nožem nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži si začátkem září vyžádal čtyři zraněné. V polovině října uřízl hlavu učiteli Samuelu Patymu pravděpodobný čečenský islamista. Čin měl být odplatou za to, že učitel při občanské výchově ukázal žákům karikatury proroka Mohameda. Na konci minulého měsíce zabil útočník tři lidi u kostela v jihofrancouzském Nice. V zemi platí nejvyšší stupeň teroristického ohrožení.

"Čelíme dvojitému nebezpečí: zvnějšku od lidí vysílaných z ciziny a vážnému vnitřnímu nebezpečí od lidí, kteří jsou mezi námi, od našeho vnitřního nepřítele. Tyto hrozby jsou na vzestupu," řekl ministr vnitra Gerald Darmanin v radiu Franceinfo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama