Uprchlice promluvila: Evropa nás nechtěla. Měli jsme jen dvě toalety na 130 lidí na lodi

Osmnáctiletá Feven, migrantka z Eritrei, byla zachráněn na moři španělskou organizací pro pomoc migrantům Proactiva Open Arms. Dostala se až na ostrov Lampedusa, kde zástupcům Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyprávěla hrůzy, které na cestě prožila.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

loď Aquarius
doporučujeme

Agentura OSN pro uprchlíky na svých webových stránkách  vypráví příběh Feven, osmnáctileté dívky, která v patnácti uprchla z Eritrei. Feven strávila v Libyi 18 měsíců, než byla 1. srpna zachráněna na moři lodí Open Arms. Spolu se 13 dalšími byla 15. srpna evakuována z lodi na Lampedusu.

„Měli jsme k dispozici dvě toalety pro 130 lidí,“ popsala „Spali jsme spolu na palubě lodi: některé kousky měly stín, jiné ne. Museli jsme se střídat. Byli jsme podvyživení, i když ne z dní na lodi. To bylo důsledkem dlouhé doby, kterou jsme strávili v hangárech patřících obchodníkům s lidmi v Libyi,“ vzpomíná.

Její utrpení prý začalo na začátku roku 2017, kdy byla v patnácti nucena uprchnout z Eritreje. Byla zcela sama, vysvětluje běženkyně pro UNHCR. Odmítla ale mluvit o své cestě do Libye nebo o svých zkušenostech, které prožila během 18 měsíců strávených v hangáru provozovaném obchodníky s lidmi. 

UNHCR uvádí, že mnoho žen v centrech zažilo násilí, znásilnění a mučení za účelem vydírání a následného získání peněz od rodinných příslušníků, kteří zůstali v domovských zemích. Některé z nich byly dokonce zabity. Obchodníci vězní migranty a žadatele o azyl v Libyi měsíce nebo dokonce roky, než je přepraví do Evropy lodí, uvádí UNHCR. 

Feven popsala, že na její lodi bylo drženo celkem 52 afrických migrantů, včetně 15 žen a dvou dětí. Cesta prý byla jako noční můra. „Dřevěná loď uvázla na moři u Libye na celé dva dny," řekla Feven. „Motor se rozbil. Dovnitř lodi tekla voda. Vlny byly tak silné. Byli jsme vyděšeni, ale utíkali jsme z pekla. Nebáli jsme se umřít. Pak nás zachránila organizace Open Arms. Nesměli jsme opustit loď, protože nás Evropa nechtěla. Pak jsme se začali bát, že bychom mohli být posláni zpět do pekla -do Libye,“ dodala dívka.

Feven se nakonec spolu s malou skupinou nezletilých dostala na Lampedusu. O čtyři dny později konečně dostala přibližně 100 migrantů, kteří ještě zůstávali na lodi, povolení vystoupit na břeh. Vstup na břeh jim původně zamítl italský ministr vnitra Matteo Salvini, jeho zákaz ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento. Ochotu převzít migranty z lodi projevily Francie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko a rovněž Rumunsko.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Brexitová dohoda se znovu odkládá, EU ale víru neztrácí

16.10.2019 22:11 Aktualizováno Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se dnes nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou…

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama