Uprchlíci či přírodní katastrofy. Rakousko čelí novým výzvám, prohlásil Kurz

To nejlepší z lidovců (ÖVP) a Zelených spojila podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze nová vláda, jejíž programové prohlášení dnes Kurz přednesl v dolní komoře parlamentu. Lidovec Kurz řekl, že jeho kabinet povede takovou politiku, aby klesla nelegální migrace. Chce například více investovat do rozvojové pomoci. Lidem v Rakousku slíbil, že bude dělat vše pro to, aby jim ulevil a aby "mohli žít ze své práce".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sebastian Kurz
doporučujeme

Kurz, který je ve svých 33 letech nejmladším premiérem na světě, upozornil, že před jeho zemí stojí "nové výzvy", jako je otázka migrace nebo přírodní katastrofy. Rozložení sil v mezinárodní politice se podle něho změní, přičemž Spojené státy budou "stále nevypočitatelnějším partnerem". Evropskou unii považuje za "úspěšný projekt, který ovšem někdy při rozhodování působí trochu slabě".

zdroj: YouTube

V nové rakouské vládě poprvé zasedla ministryně, která pochází z prostředí migrantů. Alma Zadičová za Zelené je původem z Bosny, odkud její rodina utekla v 90. letech kvůli válce. Její stranický šéf a vicekancléř Werner Kogler řekl, že vzhledem k její minulosti "ho mimořádně těší, že ji coby ministryni spravedlnosti má v týmu".

Rakousko podle vicekancléře Koglera potřebuje "obranyschopnou demokracii", která se dokáže postavit nacionalistickým tendencím i těm lidem, kteří zpochybňují právní stát a liberální hodnoty. Je třeba se nejen v Rakousku, ale i v celé Evropě bránit proti "falešným vůdcům a svůdcům", vyzval tento politik.

Kurzova nová vláda si za cíl stanovila, aby se Rakousko stalo do roku 2040 klimaticky neutrální zemí, Evropská unie jako celek toho chce dosáhnout do roku 2050. Vláda ve Vídni chce, aby se do roku 2030 veškerý elektrický proud v zemi vyráběl z obnovitelných zdrojů, plánuje upustit od využívání ropy a pevných paliv. Chystá se více zdanit neekologické provozy a zařízení, jež produkují oxid uhličitý.

Dala také najevo, že se bude stavět proti rozšíření nebo výstavbě nových jaderných elektráren, hlavně v sousedních zemích, jmenovitě v programovém prohlášení zmínila slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama