Nápor uprchlíků sílí. Do Řecka připlulo 332 migrantů, u Libye zachráněno dalších 50

Řecko dál čelí velkému tlaku kvůli migrantům, kteří v posledních týdnech ve stále vyšších počtech připlouvají na ostrovy v Egejském moři z Turecka. Od sobotního rána do dnešního poledne jich bylo 332, uvedla agentura DPA. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis proto dnes unijní země vyzval, aby z Řecka převzaly alespoň nezletilé migranty, a ukázaly tak nezbytnou solidaritu.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

"Některé státy chtějí požívat výhod svobody pohybu v schengenském prostoru, ale zdráhají se dělit se společně o náklady," řekl premiér televizní stanici ERT. Mitsotakis zároveň kritizoval tureckého prezident. Recep Tayyip Erdogan tento týden pohrozil, že umožní syrským uprchlíkům opustit Turecko a odcestovat do Evropy.

"Erdogan musí pochopit, že nemůže EU a Řecku vyhrožovat, aby získal více peněz," uvedl. Unie už podle něj Turecku na základě dohody o migraci z roku 2016 převedla šest miliard eur.

V sobotu a dnes připluly na řecké ostrovy Rhodos, Kalymnos, Samos, Farmakonisi a Lesbos více než tři stovky migrantů. Podobný počet nových migrantů hlásily řecké úřady i v předchozích dnech. V přeplněných táborech pro migranty na ostrovech nyní podle agentury DPA pobývá více než 20.000 lidí, kapacitu přitom mají pro 6300 obyvatel.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v srpnu do Řecka po moři dostalo 8103 lidí, zatímco ve stejném období loni jich byla jen asi třetina, respektive 3200.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée dnes u libyjského pobřeží zachránila 50 migrantů, mezi nimiž byla jedna těhotná žena, 12 nezletilých a 37 mužů ze subsaharské Afriky.

Zatím není jasné, kam plavidlo migranty odveze, protože Itálie a Malta dlouhodobě odmítají zachráněné migranty přijímat.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama