Uprchlické kvóty před soudem EU: Advokát vydá stanovisko 31. října

Generální advokát Soudního dvora Evropské unie vydá příští čtvrtek stanovisko k žalobě Evropské komise proti Česku, Polsku a Maďarsku kvůli uprchlickým kvótám. Informoval o tom dnes mluvčí soudu sídlícího v Lucemburku. Komise zažalovala trojici visegrádských zemí kvůli jejich odmítání podílet se na povinném jednorázovém mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl, kterým chtěly unijní státy solidárně odlehčit přetíženým jihoevropským zemím.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Původní termín počítal se zveřejněním názoru advokáta 29. července, nakonec byl ale krok v ostře sledovaném soudním řízení odložen. Stanovisko generálního advokáta není pro unijní soud závazné, nicméně při svém rozhodování se jím tato instituce často řídí.

Komise poslala trojici států vytrvale odmítajících podílet se na solidárním rozložení migračního břemene k soudu loni v lednu. Důvodem byla neúčast na programu, na němž se státy EU shodly v roce 2015, a který měl odlehčit Řecku a Itálii, kam v době vrcholící migrační vlny proudily desetitisíce žadatelů o azyl.

Systém, proti němuž zmíněné země spolu se Slovenskem od začátku protestovaly, skončil po dvou letech v září 2017. Bratislava se žalobě vyhnula tím, že přijala nevelkou skupinu uprchlíků.

Zbylé tři země nepopírají, že pravidla přerozdělování neplnily, měly k tomu však prý závažné důvody, zejména udržení pořádku a bezpečnosti. Připomínají také, že program nefungoval a přesunuto nakonec bylo výrazně méně migrantů, než byly původní předpoklady.

Plán počítal s přesunem až 160.000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen něco více než 32.000 osob.

Komise chce dát prostřednictvím rozsudku najevo, že povinnosti vyplývající z unijního práva je třeba dodržovat. Žalované země tvrdí, že verdikt soudu nemůže - na rozdíl od jiných případů - zajistit nápravu, protože jednorázový program už skončil.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohled do děsivé propasti. Toto nastane po brexitu, zní z Británie

15.11.2019 00:01 NÁZOR – Rozhodnutí společnosti Tesla nepostavit v souvislosti s brexitem ve Spojeném království…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Německu došla trpělivost. Očkování povinně a pro všechny

14.11.2019 23:06 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes po dlouhých diskusích schválili povinné očkování dětí…

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama