Uprchlík zemřel na slovinsko-italském pomezí po pádu ze skály

Marocký běženec se dnes zřítil ze skály ve Slovinsku, odkud chtěl přejít do Itálie. Navzdory zásahu záchranářů muž zranění způsobené dvacetimetrovým pádem nepřežil. Podle italské policie se počet lidí zadržených na italsko-slovinské hranici a těch, co se po jejím přechodu přihlásí úřadům, zdvojnásobil za poslední rok na zhruba 5300 osob.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Maročan se hranici pokoušel překonat se svou ženou a dalšími společníky. Zřítil se ze skalnaté stěny u zříceniny Socerb ležící u stejnojmenné slovinské obce, v těsné blízkosti hranice s Itálií.

Před dvěma týdny se po přechodu této hranice utopil 32letý Pákistánec v řece Soča (jíž Italové nazývají Izonso) mezi obcemi Gradisca a Sagrado.

Podle policejní stanice v nedalekém italském městě Terst počet lidí bez patřičných dokumentů, kteří jsou při přechodu hranice zadrženi, a těch, co se posléze přihlásí úřadům, se za posledních 12 měsíců zdvojnásobil. Na hranicích policie v roce 2019 zadržela kolem 4000 lidí, dalších 1300 se jich přihlásilo italským úřadům a požádalo o ochranu.

Do Terstu směřují hlavně Pákistánci (60 procent), Afghánci, Iráčané, Syřané a Bangladéšané.

Slovinsko v červenci posílilo ostrahu 199 kilometrů dlouhé hranice s Itálií několika desítkami vojáků. Ostrahu hranice mají ve Slovinsku obvykle na starosti policisté. Na několika místech už dnes stojí hraniční plot.

Šéf italské protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který tehdy zastával ministra zahraničí, hrozil, že na hranicích se Slovinskem nechá postavit zábrany proti migrantům. To Lublaň označila za nepřijatelné, protože jsou obě země v schengenském prostoru volného pohybu osob.

Balkánská migrační trasa, která vede z Pákistánu a z Afghánistánu až do Rakouska a Německa, byla považována za víceméně uzavřenou, když Maďarsko na podzim 2015 na hranicích se Srbskem a Chorvatskem postavilo ploty a zátarasy. Hlavní trasa balkánské cesty se proto přesunula více na západ a vede nyní přes Srbsko, Bosnu, Chorvatsko a Slovinsko.

Podle úřadů jsou nyní počty běženců na této migrační trase nejvyšší od roku 2016, kdy EU s Tureckem uzavřelo dohodu, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama