USA a Rusko jednaly o jaderném odzbrojení. Rozhovory byly pozitivní, oznámil diplomat

Nové kolo jednání o jaderném odzbrojení v pondělí ve Vídni absolvovaly Spojené státy a Rusko. Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro jaderné odzbrojení Marshall Billingslea na twitteru večer po jeho skončení uvedl, že rozhovory byly "velmi pozitivní", strany se v zásadě shodly na druhém kole jednání a svolány byly technické pracovní skupiny.

Jaderné zbraně
doporučujeme

Mezi oběma velmocemi je nyní v platnosti jediná velká dohoda regulující jaderné arzenály - tzv. nová smlouva START, kterou zástupci obou zemí podepsali v roce 2010 v Praze. Její platnost ale už v únoru příštího roku vyprší.

Nové kolo začalo v pondělí ráno. Večer už ruský diplomat Michail Uljanov na twitteru bez dalších podrobností oznámil, že rozhovory byly ukončeny.

Diplomaté obou zemí v průběhu dne nové vyjednávání podle agentury Reuters nechtěli příliš komentovat. "Uvidíme," řekl jen Billingslea. "Uvidíme, uvidíme. Vždy jsme plni naděje," podotkl pak jeho ruský protějšek, kterým je náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

"Konzultace obou zemí o strategické stabilitě jsou minulostí," sdělil v pondělí večer ruský diplomat Uljanov. Obě strany mají vydat prohlášení, uvedl diplomat, ale neupřesnil kdy. Billingslea ale ohlásil tiskovou konferenci k výsledkům schůzky na dnešek.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako nový START nebo také START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Týká se omezení arzenálů obou zemí na maximálně 1550 strategických jaderných hlavic a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Americký prezident Donald Trump opakovaně apeloval na Čínu, aby se přidala k vyjednávání o dohodě, která by takzvaný nový START nahradila. Peking, který má podle odhadů kolem 300 jaderných zbraní, to ale vždy odmítl.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zase v lednu obvinil Spojené státy, že se dialog o prodloužení smlouvy snaží přerušit. "Američané si myslí, že bez účasti Číny nemá smysl pokračovat," řekl tehdy ruský ministr zahraničí. Poukázal přitom na to, že Rusko proti účasti Číny nic nemá, nicméně respektuje její odmítavý postoj a nehodlá Peking ke změně stanoviska nutit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídry EU čeká summit. S omezeným doprovodem a bez podání rukou

15.07.2020 21:21 Po téměř pěti měsících se v pátek opět osobně sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské…

Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

15.07.2020 20:28 Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové…

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama