Amerika pomůže Polsku a Ukrajině získat nezávislost na ruském plynu

Spojené státy, Polsko a Ukrajina se dnes dohodly na posílení spolupráce při dodávkách plynu do regionu, který je nadále závislý na zásobování z Ruska. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž Polsko hodlá zvýšit export dovezeného amerického plynu na Ukrajinu.

Přidejte svůj názor 125 komentářů

Plynovod
doporučujeme

"Pomáháme Polsku snížit jeho závislost na ruském plynu," řekl americký ministr energetiky Rick Perry novinářům ve Varšavě po setkání s polskými a ukrajinskými představiteli.

Polský vládní představitel zodpovědný za energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že Polsko, které v posledních letech zvýšilo objem zkapalněného zemního plynu (LNG) nakupovaného ze Spojených států, bude od roku 2021 schopno ročně vyvážet šest miliard metrů krychlových plynu na Ukrajinu. Nyní činí export plynu z Polska na Ukrajinu 1,5 miliardy metrů krychlových.

"Učiníme maximum pro to, abychom diverzifikovali dodávky plynu na Ukrajinu, která je nyní zcela závislá na zásobování z Ruska," řekl Naimski na stejné tiskové konferenci.

Perry, Naimski a ukrajinský tajemník bezpečnostní rady státu Oleksandr Danyljuk podepsali memorandum o porozumění, které předpokládá posílení energetické bezpečnosti dodávkami amerického LNG plynu přes polskou a ukrajinskou plynovou infrastrukturu.

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nazývaná energetická dominance se snaží snížit domácí regulaci produkce ropy a plynu, které mají být následně vyváženy obchodním a politickým partnerům USA. V Evropě se snaží nabídnout alternativu ruskému plynu, který je sice levnější než americký zkapalněný plyn, ale jehož dodávky do Evropy poznamenaly občasné výpadky v důsledku cenových sporů s Ukrajinou.

Více než třetina exportu ruského plynu do Evropské unie se uskutečňuje přes Ukrajinu, která si tradičně jeho část odkupuje pro vlastní potřeby. Platnost dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší v lednu 2020 a ukrajinské úřady se obávají, že Moskva poté přestane na Ukrajinu svůj plyn posílat. Především východní a centrální části Ukrajiny by se tak mohly uprostřed zimy ocitnout bez plynu.

Polsko, které je považované za jednoho z nejbližších spojenců Washingtonu v Evropě, stále nakupuje většinu plynu od Ruska. Podniká proto opatření, které povedou ke snížení této závislosti po roce 2022, kdy skončí platnost dohody o nákupu plynu s ruským plynařským gigantem Gazpromem. Jedním z těchto opatření je navýšení objemu nakupovaného amerického plynu přes LNG terminál ve Svinoústí na pobřeží Baltu.

Loading...
Vstupte do diskuze (125)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 15:40 Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

25.01.2020 09:10 Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

25.01.2020 07:50 Aktualizováno Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama