Amerika pomůže Polsku a Ukrajině získat nezávislost na ruském plynu

Spojené státy, Polsko a Ukrajina se dnes dohodly na posílení spolupráce při dodávkách plynu do regionu, který je nadále závislý na zásobování z Ruska. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž Polsko hodlá zvýšit export dovezeného amerického plynu na Ukrajinu.

Přidejte svůj názor 125 komentářů

Plynovod
doporučujeme

"Pomáháme Polsku snížit jeho závislost na ruském plynu," řekl americký ministr energetiky Rick Perry novinářům ve Varšavě po setkání s polskými a ukrajinskými představiteli.

Polský vládní představitel zodpovědný za energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že Polsko, které v posledních letech zvýšilo objem zkapalněného zemního plynu (LNG) nakupovaného ze Spojených států, bude od roku 2021 schopno ročně vyvážet šest miliard metrů krychlových plynu na Ukrajinu. Nyní činí export plynu z Polska na Ukrajinu 1,5 miliardy metrů krychlových.

"Učiníme maximum pro to, abychom diverzifikovali dodávky plynu na Ukrajinu, která je nyní zcela závislá na zásobování z Ruska," řekl Naimski na stejné tiskové konferenci.

Perry, Naimski a ukrajinský tajemník bezpečnostní rady státu Oleksandr Danyljuk podepsali memorandum o porozumění, které předpokládá posílení energetické bezpečnosti dodávkami amerického LNG plynu přes polskou a ukrajinskou plynovou infrastrukturu.

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nazývaná energetická dominance se snaží snížit domácí regulaci produkce ropy a plynu, které mají být následně vyváženy obchodním a politickým partnerům USA. V Evropě se snaží nabídnout alternativu ruskému plynu, který je sice levnější než americký zkapalněný plyn, ale jehož dodávky do Evropy poznamenaly občasné výpadky v důsledku cenových sporů s Ukrajinou.

Více než třetina exportu ruského plynu do Evropské unie se uskutečňuje přes Ukrajinu, která si tradičně jeho část odkupuje pro vlastní potřeby. Platnost dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší v lednu 2020 a ukrajinské úřady se obávají, že Moskva poté přestane na Ukrajinu svůj plyn posílat. Především východní a centrální části Ukrajiny by se tak mohly uprostřed zimy ocitnout bez plynu.

Polsko, které je považované za jednoho z nejbližších spojenců Washingtonu v Evropě, stále nakupuje většinu plynu od Ruska. Podniká proto opatření, které povedou ke snížení této závislosti po roce 2022, kdy skončí platnost dohody o nákupu plynu s ruským plynařským gigantem Gazpromem. Jedním z těchto opatření je navýšení objemu nakupovaného amerického plynu přes LNG terminál ve Svinoústí na pobřeží Baltu.

Loading...
Vstupte do diskuze (125)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama