USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z porušování lidských práv v šesti zemích. Slovenský Denník N napsal, že mezi dotyčnými lidmi je i Marian Kočner, obžalovaný na Slovensku mimo jiné z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a z falšování směnek televize Markíza.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Marian Kočner
doporučujeme

Agentura AP napsala, že sankce se mimo jiné týkají bývalého saúdskoarabského generálního konzula v Istanbulu. Washington ho na seznam zařadil kvůli jeho roli, kterou údajně sehrál při likvidaci novináře Džamála Chášukdžího, který byl v budově konzulátu minulý rok v říjnu zavražděn zřejmě kvůli kritice režimu ve své vlasti.

Denník N uvedl, že americké ministerstvo financí dalo Kočnera a šest jeho firem na takzvaný Magnitského sankční seznam. "Znamená to, že v Americe a zřejmě ani v Evropě už nebude moci obchodovat. A pokud tam má peníze, přijde o ně," napsal list.

Americké úřady na sankční seznam zařazují lidi na základě takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje zakázat dotyčným vstup do USA za porušování lidských práv nebo za korupci a zmrazit jejich majetek na americké půdě.

Sergej Magnitskij byl právník pracující v Rusku pro americký investiční fond Hermitage Capital. Při své práci odhalil velký korupční podvod a obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. Krátce poté byl zatčen za údajné daňové úniky a v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel v moskevské vazební věznici.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa rozšíření sankčního seznamu oznámila v Den lidských práv. Ten se slaví vždy 10. prosince od roku 1950 a připomíná přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948.

Noví lidé zařazení na uvedený americký seznam jsou podle AP ze Slovenska, Barmy, Pákistánu, Libye, Jižního Súdánu, Konga a Ruska.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Britská vláda zvažuje přesun Sněmovny lordů do Yorku

19.01.2020 15:38 Britská vláda zvažuje, že přestěhuje Sněmovnu lordů z Westminsterského paláce v Londýně do Yorku na…

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama