Útočník na synagogu v Halle na internetu zveřejnil "manifest"

Na internetu se objevil "manifest" sepsaný zřejmě pachatelem středečního útoku na synagogu ve východoněmeckém Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

střelba v Halle (9.10.2019)
doporučujeme

V takzvaném manifestu, složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF, jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. Text obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil útočník v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na své přilbě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Zhruba 35minutové video v přímém přenosu vidělo jen pět lidí, později ho ale podle platformy zhlédlo kolem 2200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník v Halle neúspěšně snaží dostat do synagogy, v jejíchž dveřích zůstaly stopy po více než deseti kulkách. V synagoze bylo tou dobou přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících, kteří oslavovali nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření).

Pachatel, který opakovaně nadává na Židy a "arabáče", podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník. Svou druhou oběť, kterou je muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník pak střílel i na další lidi. Části z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil. Jeho otec listu Bild řekl, že Balliet nebyl spokojený se sebou ani s okolním světem. Za všechno prý dával vinu jen ostatním. "Ten kluk byl pořád jen online," řekl také o synovi, který podle něj prakticky neměl přátele.

Bild rovněž uvedl, že Balliet po maturitě studoval dva semestry chemii na vysoké škole, studium ale kvůli nemoci ukončil. Podle svého otce byl i u armády, nedostalo se mu ale žádného speciálního výcviku.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsona čeká zběsilých 24 hodin. Projde brexitová dohoda? Tisk má vážné…

18.10.2019 10:21 Britská média dnes na titulních stránkách ohlašují uzavření nové brexitové dohody, kterou ve…

Česká média pod tlakem? Novinářská federace tepe Babiše, ten se ohradil

18.10.2019 10:09 Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá…

Švédsko otevře kauzu Wallenberga, po zatčení sovětskými vojáky záhadně…

18.10.2019 09:37 Švédské úřady se rozhodly znovu otevřít případ Raoula Wallenberga, který během druhé světové války…

Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

18.10.2019 08:57 Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama