Útočník z Halle se pokusil o útěk, ostrahu podrobili kritice

Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zabil dva lidi, se pokusil o útěk. Zemská ministryně spravedlnosti Anne-Marie Kedingová dnes uvedla, že incident bude mít dohru pro ostrahu věznice, která podle ní zcela očividně porušila předpisy. Informovala o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor

střelba v Halle (9.10.2019)
doporučujeme

Německá média dnes uvedla, že atentátník Stephan Balliet při procházce na vnitřním dvoře vězení přelezl plot a po dobu pěti minut se nepozorovaně pohyboval po věznici. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti byla přitom patrná jeho snaha utéct. Muž se nakonec dostal do místnosti, kde byly všechny dveře zamčené a kde jej následně našli pracovníci ostrahy. Ti mají přitom nařízeno, aby Ballieta doprovázeli vždy nejméně ve dvou při každém opuštění kamerami monitorované cely.

Kedingová si na čtvrtek předvolala vedení věznice k podání vysvětlení. Nelíbí se jí také, že se o případu dozvěděla až v úterý, tedy s třídenním zpožděním. Balliet by podle mluvčího měl být ještě dnes přepraven do nejmodernější věznice s nejvyšší ostrahou v Sasku-Anhaltsku.

Balliet, kterému v době útoku bylo 27 let, útočil u synagogy na nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Byl přesvědčený, že v tento den budou její dveře všem otevřené, což se ale nestalo, a tak se s vlastnoručně vyrobenými zbraněmi a výbušninami dovnitř nedostal. V objektu bylo 52 věřících. U synagogy ale zezadu několika ranami zabil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život. Útočník svou akci natáčel kamerou umístěnou na helmě a záběry vysílal prostřednictvím internetu.

Útok vyvolal v Německu obavy z antisemitismu a extremisticky motivovaného násilí. Balliet ve svých výpovědích uvedl, že původně chtěl útočit na muslimy, pak se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

01.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Němci doufají, že Kongres stažení amerických vojáků zablokuje

01.07.2020 21:10 Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí…

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

01.07.2020 18:53 Aktualizováno Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se…

Francie kvůli Turecku přerušila účast v misi NATO u Libye

01.07.2020 18:35 Aktualizováno Francie přerušila svou účast v námořní misi NATO u libyjského pobřeží po dřívějším střetu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy