Útočník z Paříže při činu křičel Alláhu akbar

Útočník, který v pátek ve městě Villejuif jižně od Paříže zabil nožem člověka a další dva zranil, při činu provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Informovala o tom dnes prokuratura v Créteil, která má případ na starosti. Nevyloučila přitom, že se vyšetřování ujme protiteroristická prokuratura. Dvaadvacetiletý konvertita k islámu, jehož policie zastřelila, byl do loňského května v péči psychiatrického zařízení.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Muž v pátek napadal nožem kolemjdoucí v parku ve Villejuif za pokřiků "Alláhu akbar", uvedla dnes prokurátorka Laure Beccuauová na tiskové konferenci.

Nathan C., který zabil jednoho muže a vážně poranil dvě ženy, nejdřív ušetřil prvního kolemjdoucího, který řekl, že je muslim a dokázal odříkat modlitbu. Poté útočník páchal "extrémní násilí" s "extrémním odhodláním", řekla Beccuauová. Zraněné ženy mezitím už byly propuštěny z nemocnice.

Muž byl do května pod dohledem psychiatrů a v červnu léčbu ukončil. Podle jeho matky na něj psychiatři dohlíželi od jeho pěti let a několikrát byl hospitalizován, dodala prokurátorka.

Podle Beccuauové "nelze vůbec vyloučit", že se případu, který je dosud vyšetřován jako běžný kriminální čin, ujme protiteroristická prokuratura. Psychické problémy, jimiž útočník trpěl, podle ní nejsou dostatečným důvodem pro to, aby se dalo vyloučit, že spáchal teroristický čin.

Nathan C. se podle prokuratury narodil v roce 1997 na pařížském předměstí Lilas. Mezi jeho věcmi vyšetřovatelé našli náboženské texty i výtisk koránu. K islámu konvertoval "v květnu nebo červenci 2017", uvedli vyšetřovatelé.

Francie čelí neustálé teroristické hrozbě od první vlny útoků v roce 2015. Loni země zažila tři teroristické útoky: v březnu zradikalizovaný vězeň napadl nožem dva dozorce, v květnu výbuch bomby v lyonském pekařství zranil 14 lidí a začátkem října zaměstnanec pařížské prefektury Mickaël Harpon ubodal čtyři kolegy, než byl zastřelen.

Za více než čtyři roky se obětí terorismu stalo ve Francii 255 lidí. Podle ministerstva vnitra se od roku 2013 podařilo zabránit celkem 60 útokům, naposledy na konci loňského září.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

"Náš dům je stále v plamenech." Greta Thunbergová se opět obula do politiků

21.01.2020 16:45 Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou dnešních vystoupeních na 50. zasedání…

Češi ukradli v Německu auta, jeden zahynul při honičce s policií

21.01.2020 16:17 Dvojice Čechů v Německu ukradla v noci na dnešek dvě auta, jeden zloděj následně zahynul při…

Migranti popsali hrůzy, kterými cestou do Evropy prošli. Osmiletý hoch…

21.01.2020 15:06 Migranti, kterým se podařilo bezpečně dostat do Evropy, se svěřili s hrůzami, které prožili na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama