Útočníka z francouzského vlaku soud poslal na doživotí do vězení

Soud v Paříži dnes poslal na doživotí do vězení muslimského radikála, který v srpnu 2015 zaútočil střelnými zbraněmi na cestující v rychlovlaku Thalys na lince z Amsterodamu přes Brusel do Paříže. Informují o tom agentury. Maročana Ajjúba Chazzaního přemohli tři mladí Američané.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Nyní 31letý muž zaútočil, když vlak 21. srpna 2015 přejel z Belgie do Francie. Zranil tři lidi. Později vypověděl, že chtěl zabít americké vojáky a pracovníky Evropské komise. Podle soudu je vinen z pokusu o vraždu se záměrem spáchat teroristický čin.

Tři Chazanního komplicové dostali tresty v rozmezí od sedmi do 27 let, podle soudu pomáhali s přípravami teroristického útoku. Za hlavního strůjce zmařeného útoku v rychlovlaku Thalys i pozdějších útoků u stadionu Stade de France ve východní části Paříže a v klubu Bataclan je považován tentýž muž, Abdelhamin Abaaoud. Zemřel při policejní operaci 18. listopadu 2015. Ze Sýrie do Evropy Abaaoud přicestoval spolu s Chazzaním.

Agentury DPA připomíná, že tři Američané, "hrdinové z Thalysu", později jako výraz díku dostali francouzské občanství. Režisér Clint Eastwood jejich příběh zfilmoval pod názvem Paříž 15:17.

V srpnu 2015 se Francie stále vzpamatovávala z šoku, jaký pro ni o sedm měsíců dříve znamenaly teroristické útoky islamistů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a na pařížský obchod s košer potravinami, které si vyžádaly celkem 17 obětí. Tři útočníky zabila policie. Ve středu se konal soud s jejich komplici, hlavní z nich dostal 30letý trest.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 19:21 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama