Útok na slovenské škole: Bývalý žák zabil zástupce ředitelky, pak bodal do dětí

Mladý útočník dnes zabil na základní škole v severoslovenském městě Vrútky jednoho člověka, usmrceným je zástupce ředitelky. Policie proti násilníkovi použila zbraň a na útěku ho zastřelila. Podle policejního prezidenta útočil bývalý žák školy. Jaký byl motiv činu, zatím není jasné. Zranění jsou i dva zasahující policisté, které zasáhly odražené projektily. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí uvedl, že všichni zranění jsou mimo ohrožení život.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Útok na slovenské základní škole
doporučujeme

Útočník zabil zástupce ředitelky školy, když mu bránil ve vstupu do budovy, potvrdil policejní prezident Milan Lučanský. Poté, co se mu podařilo dostat do školy, vešel do jedné z tříd, kde těžce zranil učitelku a dvě děti. Následně se pokusil utéct, pronásledoval ho ale školník i přivolaná policejní hlídka. Policisté se ho snažili zastavit, muž se ale stále aktivně bránil nožem, proto použili služební zbraně.

Podle televize Markíza se později ukázalo, že napadenou učitelkou byla ředitelka školy. Mluvčí záchranářů Alena Krčová upřesnila, že třetí zraněnou dospělou osobou je školník.

Jak uvedl policejní prezident, motiv činu není znám, ale pravděpodobně souvisí s tím, že muž byl bývalým žákem školy. "Detaily ještě zkoumáme, ale pravděpodobně šlo o akci jednotlivce, možná i psychicky narušeného. Zjišťujeme, zda se připravoval, zda měl doma nějaké plány, zda si opatřil nůž nebo ho vzal z domu. Když se o synově činu dozvěděl jeho otec, zhroutil se," citoval Lučanského slovenský Denník N. Policisté již požádali o záznamy kamer a vyslechnou svědky.

Alena Krčová odpoledne uvedla, že ředitelka má otevřenou ránu na hrudníku. V nemocnici jsou rovněž dvě děti, z nichž jedno má bodné rány na hrudníku a břichu a druhé utrpělo řezné rány na krku. Mluvčí nemocnice v Martině Katarína Kapustová TV Markíza upřesnila, že dívka je na jednotce intenzivní péče s "lehčím poraněním", zatímco chlapec leží s vážnými zraněními na Klinice dětské anesteziologie a intenzivní medicíny.

Policisty podle Lučanského zranily na nohách odražené projektily, které vystřelili na útočníka. Ministr vnitra Roman Mikulec později sdělil, že jeden z policistů podstoupil operaci a druhého možná čeká. Na základě kamerového záznamu ministr prohlásil, že jejich zákrok vůči pachateli byl opodstatněný, neboť muž je ohrožoval na životě.

Že útočil bývalý žák, médiím potvrdil starosta Vrútek Branislav Zacharides. "Nebyl to žák, který by byl nějak problémový. Paní ředitelka si zatím nedokázala spojit tento incident s nějakou událostí z minulosti, tedy zda nemohlo jít například o nějakou odplatu," uvedl.

TV Markíza s odvoláním na důvěryhodný zdroj uvedla, že pachatel, kterého jmenovala Ivan, už měl na svědomí podobný incident. Loni s nožem napadl průvodčí vlaku. Vyšetřován byl překvapivě na svobodě a za nebezpečné vyhrožování dostal podmínečný trest.

Někteří Vrútčané podle televize tvrdili, že útočník byl pod vlivem omamných látek,. To jeho kamarádi odmítají, nicméně muž byl známý agresivním chováním.

"V souvislosti s tragédií ve Vrútkách cítím obrovský smutek a žal. Všem učitelkám, učitelům, policistům, dětem i jejich rodičům, kteří zažili náročné chvíle strachu, chci vyjádřil podporu. Myslím na vás," reagovala na útok prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér Igor Matovič, který byl v době incidentu na setkání šéfů vlád visegrádské skupiny (V4) na jižní Moravě, vyjádřil před novináři lítost. "Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým. Bohužel blázni žijí mezi námi a takovým situacím nedokážeme zabránit," uvedl předseda vlády. Později na facebooku označil zavražděného zástupce ředitelky za hrdinu, který obětoval život za záchranu druhých. Proto hodlá prezidentce navrhnout, aby mu udělila státní vyznamenání in memoriam.

Český premiér Andrej Babiš na twitteru oznámil, že s kolegy z Polska a Maďarska projevil Matovičovi soustrast. "Ve chvíli, kdy jsme s Igorem Matovičem a kolegy z V4 řešili evropský rozpočet, přišla mu ta šokující zpráva o útoku na slovenské základní škole... Tohle fakt nechápu. Neuvěřitelné. Igorovi jsme vyjádřili soustrast a účast," napsal Babiš.

Lítost vyjádřili i ministři obrany ČR a Slovenska Lubomír Metnar a Jaroslav Naď. "Zatím informace nesměřují k tomu, že by to byl akt terorismu, spíše jde možná o akt osobní pomsty nebo podobnou událost, ale nepředbíhejme, počkejme si na závěry," dodal slovenský ministr.

Jeho kolega ve vládě, ministr zdravotnictví Krajčí, na podvečerním briefingu nekomentoval spekulace, že útočník byl jako student na škole vystaven šikaně a že tedy mohlo jít o pomstu.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo opět hlásí přes 500 nově nakažených, počet obětí atakuje hranici…

02.07.2020 08:24 Německo dnes hlásí 503 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Dohromady už jich eviduje 195…

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

01.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Němci doufají, že Kongres stažení amerických vojáků zablokuje

01.07.2020 21:10 Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí…

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

01.07.2020 18:53 Aktualizováno Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy