Útok na srdce demokracie. Němečtí politici odsoudili proniknutí neonacistů k parlamentu

Za nesnesitelný útok na srdce německé demokracie dnes spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier označil proniknutí odpůrců protikoronavirových opatření na schody Říšského sněmu, kde sídlí jedna komora německého parlamentu. Podobně se vyjádřila i řada dalších předních německých politiků.

Sobotní demonstrace v Německu
doporučujeme

V sobotu večer několik stovek demonstrantů, mezi kterými byli stoupenci krajní pravice, prorazilo zábrany a dostalo se až na schody před vchodem do historické budovy parlamentu. V rukou měli černo-bílo-červené vlajky používané v letech 1867 až 1919, ale i v období Hitlerovy diktatury v letech 1933 až 1945.

"Říšské vlajky a krajně pravicové urážky před Spolkovým sněmem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nestrpíme," cituje Steinmeiera agentura DPA. Steinmeier dodal, že lidé, kteří s protikoronavirovými opatřeními nesouhlasí, mohou svůj odpor dávat najevo. "Moje pochopení pro to končí tehdy, když demonstranti slouží ve prospěch politických štváčů a nepřátel demokracie," prohlásil prezident. Poděkoval také policistům, kteří podle něho v těžké situaci jednali mimořádně duchapřítomně.

Německá média si všímají, že sídlo Spolkového sněmu v inkriminovanou dobu střežili jen tři policisté. "Nemůžeme být pořád všude, a právě tuto mezeru (demonstranti) využili k tomu, aby překonali ohrazení a vešli na schody Reichstagu," řekl policejní mluvčí Thilo Cablitz.

Křesťanskodemokratický předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble řekl, že "se to týká nás všech, když evidentně krajně pravicová menšina chce podniknout útok na sídlo parlamentu". Zdůraznil, že právo účastnit se demonstrací je základní občanskou svobodou, která ovšem neplatí neomezeně.

Ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (SPD) Christina Lambrechtová řekla, že "nepřijatelný obraz neonacistů přes Říšským sněmem se nesmí nikdy opakovat" a vyzvala k důsledné obraně proti "nepřátelům naší demokracie".

Ministr financí Olaf Scholz, který je také z SPD a je považován za kandidáta na příštího kancléře, prohlásil, že Německo musí udělat vše, aby zabránilo takovým scénám. Je podle něj nepřijatelné, aby se před nejdůležitějším symbolem demokracie, kterou je budova parlamentu, objevovali lidé se symboly špatné, temné minulosti, s vlajkami, které nemají nic společného s moderní demokracií.

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová uvedla, že ji incident rozčílil. "To, že by říšská vlajka měla znovu vlát na budově Německého spolkového sněmu je nepřijatelné," prohlásila.

Spolupředseda Zelených Robert Habeck vyzval k důkladnému prošetření incidentu a dodal, že se nesmí připustit, aby se něco podobného opakovalo. Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová označila protestující, kteří se pokusili zaútočit na budovu parlamentu, za "několik vandalů", jejichž chování je nepřijatelné. Někteří členové AfD se protestů proti opatřením zúčastnili, upozornila agentura AP.

Sobotní pochod proti opatřením proti šíření koronaviru, na kterém se sešlo asi 38.000 lidí, policie rozpustila ještě před tím, než se dal vůbec do pohybu. Jeho účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy, ani si nenasadili roušky. Přesto se na mnoha místech německého hlavního města demonstrovalo až do večera. Asi 300 stovky protestujících policie zadržela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Německo nechce uzavřené hranice s ČR, ve hře jsou covid testy pro pendlery

23.09.2020 12:53 Německo, které dnes zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o…

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 12:08 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama