Útok před volbami: Terčem konzervativci i labouristé

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Labouristé v prohlášení uvedli, že se jejich digitální platformy staly v pondělí terčem hackerského útoku. Agentura Reuters později s odvoláním na své zdroje ze strany informovala, že několik hodin po zveřejnění tohoto prohlášení, hackeři na labouristické servery zaútočili podruhé. Není jasné, zda se jednalo o tytéž pachatele.

"Nadále platí bezpečnostní opatření, která jsme přijali, abychom ochránili naše platformy, takže uživatelé mohou vnímat určité rozdíly (oproti běžnému stavu)," uvedla na dotaz Reuters mluvčí opoziční strany.

Terčem hackerského útoku se dnes nestali jen labouristé, ale také vládní konzervativci. Podle Reuters útok trval asi hodinu, stranickou webovou stránku se ale mimo provoz dostat nepodařilo. Zdroj agentury uvedl, že hackeři útočící na servery konzervativců zřejmě nebyli totožní s těmi, kteří podnikli útok na digitální platformy labouristů.

Labouristé ve svém dnešním prohlášení nespecifikovali, na které z jejich stránek se pachatel či pachatelé zaměřili. Uvedli jen, že jejich bezpečnostní systémy v pondělí odpoledne zaznamenaly "ve velmi krátkém časovém úseku" pokusy vyřadit z provozu platformy související s nynější předvolební kampaní. Kvůli řešení problému pak některé stranické digitální nástroje fungovaly pomaleji, avšak dnes jsou opět "na plném výkonu", dodala strana v prohlášení.

"Přistoupili jsme k pohotovým opatřením a tyto pokusy selhaly v důsledku našich silných bezpečnostních systémů. Integrita všech našich platforem byla zachována a my jsme přesvědčeni, že neunikla žádná data," uvedla mluvčí Labouristické strany. Incident byl nahlášen britskému Národnímu středisku kybernetické bezpečnosti (NCSC).

Podle zdrojů televize Sky News či zpravodajské společnosti BBC ale nešlo o sofistikovanou hackerskou operaci, jak o ní mluví labouristé, ale o takzvaný DDoS útok. Při něm pachatel zahltí určitý web vysokým počtem požadavků ve snaze vyřadit jej z provozu. Zpravodaj Sky News Rowland Manthorpe na twitteru píše o "digitálním vandalství", kybernetický útok na politickou stranu v čase předvolební kampaně je podle něj ale potřeba brát vážně.

Agentuře Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel sdělil, že pondělní útok proti aktivitám Labouristické strany trval jen krátce. Podle tohoto zdroje obeznámeného s případem nasvědčují prvotní zjištění nepříliš sofistikovanému útoku. "Bylo to popravdě velmi všední," uvedl zdroj.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama