Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za terorismus

Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu. Pravděpodobného útočníka policie zadržela. Kromě něj skončilo ve vazbě dalších šest lidí, informovala agentura AFP. Prokuratura oznámila, že čin vyšetřuje jako teroristický.

Také ministr vnitra Gérald Darmanin večer hovořil o "islamistickém teroristickém činu". Redakce týdeníku Charlie Hebdo se stala terčem atentátu v roce 2015.

Muže a ženu, kteří si vyšli z práce na kuřáckou pauzu, napadl útočník krátce před polednem před budovou v ulici Nicolase Apperta v 11. pařížském obvodu. Podle AFP napadení jsou zaměstnanci společnosti Premières Lignes, která působí jako tisková agentura a jako televizní produkční společnost. Její ředitel Paul Moreira uvedl, že muž a žena utrpěli zranění v horní části těla a na hlavě.

"Přišel chlapík a z ničeho nic, aniž by něco řekl, na ně začal útočit; křičeli, ale naštěstí měli dost síly, aby útočníkovi utekli," řekl Moreira. Podle francouzských úřadů zranění nejsou v ohrožení života.

Policie v souvislosti s útokem zadržela celkem sedm lidí. Za hlavního podezřelého považuje 18letého muže původem z Pákistánu. Po činu skončil ve vazbě i 33letý Alžířan. Jakým způsobem se na útoku podílel druhý zadržený zatím není jasné. Večer francouzská média uvedla, že policie zadržela v souvislosti s útokem dalších pět podezřelých narozených mezi lety 1983 a 1996. Část z nich zajistili policisté na pařížském předměstí Pantin.

Ministerstvo vnitra vytvořilo krátce po útoku krizovou skupinu, ve které je kromě ministra vnitra Darmanina i premiér Jean Castex. Oba se spolu s pařížskou starostkou Annou Hidalgovou později vydali k místu činu. Úřady uzavřely školy v širším okolí a několik tisíc děti nesmělo několik hodin ven.

Castex prohlásil, že se útok odehrál na "symbolickém místě", a dodal, že vláda je odhodlána bojovat proti terorismu všemi prostředky a zajistit svobodu tisku. Ministr vnitra Darmanin v rozhovoru se stanicí France 2 označil útok za "islamistický teroristický čin". Připustil, že úřady nebezpečí v ulici Nicolase Apperta podcenily. O konkrétním nebezpečí v místě, odkud se redakce časopisu Charlie Hebdo odstěhovala před čtyřmi lety, podle něj ale policie nevěděla.

Zda dnešní útok souvisí s děním kolem Charlie Hebdo, zatím není jisté. Redakce časopisu se stala v roce 2015 terčem teroristického atentátu, při kterém zahynulo 12 lidí. Dnes vyjádřila podporu obětem nového útoku. "Celý tým Charlie Hebdo vyjadřuje podporu a solidaritu svým někdejším sousedům a spolupracovníkům a lidem, které tento strašný útok postihl," uvedla redakce na twitteru.

Vedení protiteroristického oddělení státní prokuratury oznámilo, že se ujalo vyšetřování vzhledem k místu a době útoku a v kontextu s probíhajícím soudním řízením. které se týká případů z ledna 2015.

Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu islámských radikálů na redakci Charlie Hebdo a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten a které vyvolaly odpor u řady muslimů.

Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.

Související

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo

U příležitosti šestiletého výročí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, při nichž zahynulo 17 lidí, se dnes v Paříži v omezeném počtu sešli francouzští představitelé na neokázalém pietním obřadu, informovala agentura AFP. Jde o první připomínku útoků z ledna 2015 od doby, kdy soud v Paříži v polovině prosince vynesl rozsudky nad víc než desítkou spolupachatelů útoků.
Advokátka Aliho Rizu Polata

Spolupachatel útoku na Charlie Hebdo dostal 30 let vězení

V procesu se spolupachateli útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v roce 2015 dnes soud poslal hlavního obžalovaného Aliho Rizu Polata na 30 let do vězení. Stejný trest vyměřil také družce jednoho ze zabitých atentátníků Hayat Boumeddieneové.

Více souvisejících

Charlie Hebdo Paříž útok Francie Terorismus Jean Castex Zahír Hasan Mahmúd (terorista z Paříže 25.9. 2020)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy