Útok v Londýně: Dav napadl hongkongskou ministryni, Čína ostře protestuje

Čínská a hongkongská vláda dnes odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni spravedlnosti Teresu Chengovou během její návštěvy Londýna. Podle čínského velvyslanectví v Británii utrpěla Chengová poranění ruky, když ji ve čtvrtek večer protestující v britské metropoli srazili k zemi.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Policie Velká Británie
doporučujeme

"(Chengová) byla obklíčena a napadena desítkami protičínských aktivistů, kteří usilují o nezávislost Hongkongu," uvedla čínská ambasáda v prohlášení. "Incident ukazuje, že tito lidé přenášejí své násilné chování nyní i do zahraničí," dodalo velvyslanectví.

K útoku na hongkongskou ministryni v Londýně došlo v době, kdy se v Hongkongu stupňují násilné střety mezi policisty a demonstranty, kteří požadují demokratické reformy a protestují proti postupnému omezování svobod v bývalé britské kolonii. Hongkong se pod správu pevninské Číny vrátil v roce 1997.

zdroj: YouTube

Hongkongská vláda uvedla, že ministryně Chengová utrpěla při incidentu "vážnou tělesnou újmu". Čína předložila Británii oficiální stížnost a vyzvala britské úřady, aby pohnaly viníky ke spravedlnosti. Britská policie sdělila, že případ vyšetřuje, zatím ale nezadržela žádné podezřelé.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci obvinil Británii, že demonstrace v Hongkongu rozdmýchává. "Britští politici již delší dobu zamlčují násilné a ilegální chování (demonstrantů) v Hongkongu a jsou v přímém kontaktu s účastníky protičínských nepokojů... Pokud Británie nezmění své chování a bude nadále přilévat oleje do ohně a podněcovat spory, stihne ji trest," řekl Keng.

Podle agentury Reuters napadla Chengovou skupina demonstrantů, kteří na ni křičeli, že je "vražedkyně", a kritizovali ji za "ostudné chování".

Při demonstracích v Hongkongu v posledních dnech zemřeli dva lidé. Jedním z nich je student, který při zásahu policistů slzným plynem spadl ze střechy krytého parkoviště. Druhý mrtvý je sedmdesátiletý člen úklidové čety, kterého podle hongkongských úřadů zasáhla do hlavy cihla hozená z davu maskovaných demonstrantů. Mezi vážně zraněnými je 21letý mladík, kterého podle videonahrávky zveřejněné na internetu policista z těsné blízkosti zasáhl do břicha výstřelem z pistole.

Protestní akce se v Hongkongu konají od června. Původně byly organizovány především o víkendech, nyní již aktivisté pořádají demonstrace i ve všední dny. Studenti dnes pátým dnem v řadě pokračovali v blokádě významných dopravních tepen a stavěli barikády v univerzitních komplexech, kde tento týden sváděli boje s policisty. Školy jsou v Hongkongu až do neděle zavřené.

Ministryně spravedlnosti Chengová podle agentury Reuters hrála klíčovou roli při prosazování kontroverzního návrhu extradičního zákona, který stál u zrodu současných hongkongských protestů. Normu, která by umožnila vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu z Hongkongu do pevninské Číny, nakonec hongkongská vláda pod tlakem veřejnosti stáhla.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

17.02.2020 21:55 Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali dnes najevo ministři členských…

Salvini opět provokoval, mluvil o potratech cizinek

17.02.2020 21:49 Vůdce italské opoziční pravicové strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini vyvolal v…

Šokující odhalení. Odinovi vojáci v Německu chystali masakr muslimů

17.02.2020 20:28 Aktualizováno Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě…

Kdo zabil Gruzínce v Berlíně? Podezřelý měl styky s ruskou FSB

17.02.2020 19:41 Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama