Útok v Nice odsoudili i představitelé islámu a muslimských zemí

Představitelé muslimských zemí i někteří islámští duchovní vůdci odsoudili dnešní útok v Nice, při kterém zemřeli tři lidé a při kterém útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Francouzská policie věc vyšetřuje jako teroristmus. "Takové činy odporují tolerantnímu učení islámu a všech božských náboženství," oznámil velký imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Saad Harírí

Kritiku vzbudil expremiér Malajsie, který krátce před útokem v jihofrancouzském městě zveřejnil prohlášení, podle kterého mají muslimové "právo zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti".

Za "ohavný" útok v Nice označil velký imám univerzity Al Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy. Varoval také před "stupňováním rétoriky násilí a nenávisti" a vyzval, aby "převážil hlas rozumu".

Útok odsoudila rovněž Francouzská rada muslimské víry (CFCM) a francouzské vyznavače islámu vybídla, aby v solidaritě s oběťmi a jejich blízkými zrušili oslavy narození proroka Mohameda, jehož výročí letos připadá na dnešek.

Svůj nesouhlas s "ohavným" činem vyjádřil designovaný libanonský premiér Saad Harírí. "Terorismus nezná náboženství a všichni muslimové jsou vyzváni, aby tento zločin, který se nijak netýká islámu ani Proroka lásky, odmítli," napsal na twitteru.

Útok jako "extremistický" odmítla také Saúdská Arábie. V tamním městě Džidda byl dnes pobodán člen ochranky francouzského konzulátu. Za Francii se postavily i Spojené arabské emiráty. "Ujišťujeme, že řeč násilí a extremismu nás nereprezentuje," napsal šéf tamní diplomacie. Čin silně odsoudil rovněž Katar.

Řada muslimských zemí včetně těch, které dnes Francii vyjádřily solidaritu, tento týden zaznamenala vlnu kritiky na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v reakci na nedávnou vraždu francouzského učitele dějepisu islámským extremistou čečenského původu hájil svobodu projevu a právo na zveřejňování karikaturních vyobrazení islámského proroka Mohameda.

K tomu se dnes vyjádřil i expremiér převážně muslimské Malajsie Mahathir Mohamad, který zároveň vraždu na učitele Samuela Patyho odsoudil. "Muslimové mají právo být rozzlobení a zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti. Až na výjimky však muslimové zákon 'oko za oko' neuplatnili. Muslimové to neudělali. Francouzi by neměli," napsal Mahathir v prohlášení, které umístil i na svůj twitter.

"Protože všechny muslimy a jejich náboženství viníte z činů jednoho rozzlobeného člověka, muslimové mají právo potrestat Francouze," dodal 95letý muž, který je v muslimském světě respektovaným lídrem, píše agentura Reuters. Twitter příspěvek po intervenci francouzské vlády stáhl, píše agentura AFP. Americká společnost Mohamadovo vyjádření již dříve označila jako sdělení podněcující násilí, bylo však podle ní ve veřejném zájmu, aby na sociální síti zůstalo.

Somálská prezidentská kancelář dnes oznámila, "že hluboce lituje jakéhokoli znesvěcení víry a posvátnosti muslimů, včetně urážek proroka Mohameda pod záminkou svobody projevu". Dnešní útok v Nice nezmínila, poznamenává agentura AP. Ve východoafrické zemi tento týden lidé také protestovali proti prezidentovi Macronovi. Somálsko zároveň varovalo, že "jakékoli činy zraňující city muslimů slouží zájmům extremistických skupin" a lidé by se jich měli za každou cenu vyvarovat.

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Související:

Právě se děje

reklama