Útok v Nice odsoudili i představitelé islámu a muslimských zemí

Představitelé muslimských zemí i někteří islámští duchovní vůdci odsoudili dnešní útok v Nice, při kterém zemřeli tři lidé a při kterém útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Francouzská policie věc vyšetřuje jako teroristmus. "Takové činy odporují tolerantnímu učení islámu a všech božských náboženství," oznámil velký imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Saad Harírí
doporučujeme

Kritiku vzbudil expremiér Malajsie, který krátce před útokem v jihofrancouzském městě zveřejnil prohlášení, podle kterého mají muslimové "právo zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti".

Za "ohavný" útok v Nice označil velký imám univerzity Al Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy. Varoval také před "stupňováním rétoriky násilí a nenávisti" a vyzval, aby "převážil hlas rozumu".

Útok odsoudila rovněž Francouzská rada muslimské víry (CFCM) a francouzské vyznavače islámu vybídla, aby v solidaritě s oběťmi a jejich blízkými zrušili oslavy narození proroka Mohameda, jehož výročí letos připadá na dnešek.

Svůj nesouhlas s "ohavným" činem vyjádřil designovaný libanonský premiér Saad Harírí. "Terorismus nezná náboženství a všichni muslimové jsou vyzváni, aby tento zločin, který se nijak netýká islámu ani Proroka lásky, odmítli," napsal na twitteru.

Útok jako "extremistický" odmítla také Saúdská Arábie. V tamním městě Džidda byl dnes pobodán člen ochranky francouzského konzulátu. Za Francii se postavily i Spojené arabské emiráty. "Ujišťujeme, že řeč násilí a extremismu nás nereprezentuje," napsal šéf tamní diplomacie. Čin silně odsoudil rovněž Katar.

Řada muslimských zemí včetně těch, které dnes Francii vyjádřily solidaritu, tento týden zaznamenala vlnu kritiky na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v reakci na nedávnou vraždu francouzského učitele dějepisu islámským extremistou čečenského původu hájil svobodu projevu a právo na zveřejňování karikaturních vyobrazení islámského proroka Mohameda.

K tomu se dnes vyjádřil i expremiér převážně muslimské Malajsie Mahathir Mohamad, který zároveň vraždu na učitele Samuela Patyho odsoudil. "Muslimové mají právo být rozzlobení a zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti. Až na výjimky však muslimové zákon 'oko za oko' neuplatnili. Muslimové to neudělali. Francouzi by neměli," napsal Mahathir v prohlášení, které umístil i na svůj twitter.

"Protože všechny muslimy a jejich náboženství viníte z činů jednoho rozzlobeného člověka, muslimové mají právo potrestat Francouze," dodal 95letý muž, který je v muslimském světě respektovaným lídrem, píše agentura Reuters. Twitter příspěvek po intervenci francouzské vlády stáhl, píše agentura AFP. Americká společnost Mohamadovo vyjádření již dříve označila jako sdělení podněcující násilí, bylo však podle ní ve veřejném zájmu, aby na sociální síti zůstalo.

Somálská prezidentská kancelář dnes oznámila, "že hluboce lituje jakéhokoli znesvěcení víry a posvátnosti muslimů, včetně urážek proroka Mohameda pod záminkou svobody projevu". Dnešní útok v Nice nezmínila, poznamenává agentura AP. Ve východoafrické zemi tento týden lidé také protestovali proti prezidentovi Macronovi. Somálsko zároveň varovalo, že "jakékoli činy zraňující city muslimů slouží zájmům extremistických skupin" a lidé by se jich měli za každou cenu vyvarovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama