Útok ve Vídni: Terorista nepoužil munici ze Slovenska, tvrdí policie

Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska, podezřelé osoby z Rakouska se ji tam ale snažily koupit. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Agentura APA dnes uvedla, že rakouské úřady dostaly až tento týden v noci na úterý ze Slovenska informaci, že se tam v létě dvacetiletý trestaný Rakušan, který v pondělí ve Vídni zabil čtyři lidi, munici pokoušel koupit. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer dnes připustil, že rakouská tajná služba už před časem dostala od slovenské strany informaci o úmyslu podezřelého nakoupit munici, ale v komunikaci se "něco pokazilo".

Portál rakouského listu Heute v úterý napsal, že pachatel útoku ve Vídni navštívil v polovině července Slovensko, aby si obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. S touto zbraní v pondělí večer v centru Vídně střílel a zabil čtyři lidi; poté ho zastřelili policisté.

"Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily zakoupit munici na našem území. Nákup se jim ovšem realizovat nepodařilo. Informaci jsme hned poslali rakouským kolegům," uvedla Bárdyová. Podle rakouských médií se nákup neuskutečnil, protože zájemce neměl zbrojní pas.

Také rakouský ministr vnitra Nehammer dnes podle APA na tiskové konferenci připustil, že slovenská tajná služba rakouskou kontrarozvědku BVT o pokusu o nákup munice informovala, ale "v dalších krocích se zjevně v komunikaci něco pokazilo". Ministr nyní požaduje zřízení vyšetřovací komise k záležitosti. Nehammer si postěžoval, že za jeho předchůdce Herberta Kickla z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) byla BVT oslabena.

Slovenské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že bezpečnostní složky Slovenské republiky prostřednictvím systému výměny informací Europolu informovaly 27. července rakouskou stranu o pokusu o nákup munice do automatické zbraně. "Rakousko potvrdilo přijetí této informace i s žádostí o doplňující informace," uvedlo slovenské ministerstvo v dnešním stanovisku, které má ČTK k dispozici.

Dvacetiletý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, byl loni v dubnu odsouzen kvůli teroristickému spolčení ke 22 měsícům vězení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, protože údajně jevil známky deradikalizace. Odsouzen byl kvůli tomu, že se snažil dostat do Sýrie, kde chtěl bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Dvacetiletý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, byl loni v dubnu odsouzen kvůli teroristickému spolčení ke 22 měsícům vězení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, protože údajně jevil známky deradikalizace. Odsouzen byl kvůli tomu, že se snažil dostat do Sýrie, kde chtěl bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Agentura APA dnes citovala šéfku oddělení rakouského ministerstva spravedlnosti Barbaru Göthovou-Flemmichovou, podle níž rakouské úřady nedostaly od slovenských kolegů informaci o snaze Kujtima Fejzulaie koupit si na Slovensku v létě munici do kalašnikova. Kdyby tuto informaci měly, byl by to podle ní důvod k zatčení mladíka, který byl na svobodě na podmínku. Mluvčí vídeňské prokuratury Nina Busseková podle APA řekla, že tuto informaci dostalo Rakousko od Slovenska až v noci na úterý, kdy útočníka ve Vídni zastřelila policie.

Podle agentury Reuters zdroj z rakouského ministerstva vnitra řekl, že není jasné, zda po první informaci ze Slovenska následovala optimální komunikace podle zákona. Zdroj řekl, že informace přišla už v červenci.

Oběťmi pondělního útoku se stali dva muži a dvě ženy. Mluvčí vídeňské policie dnes agentuře APA řekl, že útočník zabil devětatřicetiletého Rakušana, 44letou Rakušanku, 24letou německou servírku a 21letého Makedonce. Střelná zranění utrpělo více než 20 osob; jedenáct z nich zůstává v nemocnicích, z toho tři jsou na jednotkách intenzivní péče. Zranění jsou většinou Rakušané, jsou mezi nimi ale i občané Německa, Slovenska, Lucemburska, Afghánistánu a Bosny a Hercegoviny, uvedla APA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama