Útok ve Vídni: Terorista nepoužil munici ze Slovenska, tvrdí policie

Při pondělním teroristickém útoku ve Vídni nebyla použita munice ze Slovenska, podezřelé osoby z Rakouska se ji tam ale snažily koupit. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová.

Policie SR, ilustrační fotografie

Agentura APA dnes uvedla, že rakouské úřady dostaly až tento týden v noci na úterý ze Slovenska informaci, že se tam v létě dvacetiletý trestaný Rakušan, který v pondělí ve Vídni zabil čtyři lidi, munici pokoušel koupit. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer dnes připustil, že rakouská tajná služba už před časem dostala od slovenské strany informaci o úmyslu podezřelého nakoupit munici, ale v komunikaci se "něco pokazilo".

Portál rakouského listu Heute v úterý napsal, že pachatel útoku ve Vídni navštívil v polovině července Slovensko, aby si obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. S touto zbraní v pondělí večer v centru Vídně střílel a zabil čtyři lidi; poté ho zastřelili policisté.

"Slovenská policie v létě zachytila informaci, že se podezřelé osoby z Rakouska snažily zakoupit munici na našem území. Nákup se jim ovšem realizovat nepodařilo. Informaci jsme hned poslali rakouským kolegům," uvedla Bárdyová. Podle rakouských médií se nákup neuskutečnil, protože zájemce neměl zbrojní pas.

Také rakouský ministr vnitra Nehammer dnes podle APA na tiskové konferenci připustil, že slovenská tajná služba rakouskou kontrarozvědku BVT o pokusu o nákup munice informovala, ale "v dalších krocích se zjevně v komunikaci něco pokazilo". Ministr nyní požaduje zřízení vyšetřovací komise k záležitosti. Nehammer si postěžoval, že za jeho předchůdce Herberta Kickla z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) byla BVT oslabena.

Slovenské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že bezpečnostní složky Slovenské republiky prostřednictvím systému výměny informací Europolu informovaly 27. července rakouskou stranu o pokusu o nákup munice do automatické zbraně. "Rakousko potvrdilo přijetí této informace i s žádostí o doplňující informace," uvedlo slovenské ministerstvo v dnešním stanovisku, které má ČTK k dispozici.

Dvacetiletý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, byl loni v dubnu odsouzen kvůli teroristickému spolčení ke 22 měsícům vězení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, protože údajně jevil známky deradikalizace. Odsouzen byl kvůli tomu, že se snažil dostat do Sýrie, kde chtěl bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Dvacetiletý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl rakouský i severomakedonský pas a podle jména měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, byl loni v dubnu odsouzen kvůli teroristickému spolčení ke 22 měsícům vězení. V prosinci byl podmínečně propuštěn, protože údajně jevil známky deradikalizace. Odsouzen byl kvůli tomu, že se snažil dostat do Sýrie, kde chtěl bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Agentura APA dnes citovala šéfku oddělení rakouského ministerstva spravedlnosti Barbaru Göthovou-Flemmichovou, podle níž rakouské úřady nedostaly od slovenských kolegů informaci o snaze Kujtima Fejzulaie koupit si na Slovensku v létě munici do kalašnikova. Kdyby tuto informaci měly, byl by to podle ní důvod k zatčení mladíka, který byl na svobodě na podmínku. Mluvčí vídeňské prokuratury Nina Busseková podle APA řekla, že tuto informaci dostalo Rakousko od Slovenska až v noci na úterý, kdy útočníka ve Vídni zastřelila policie.

Podle agentury Reuters zdroj z rakouského ministerstva vnitra řekl, že není jasné, zda po první informaci ze Slovenska následovala optimální komunikace podle zákona. Zdroj řekl, že informace přišla už v červenci.

Oběťmi pondělního útoku se stali dva muži a dvě ženy. Mluvčí vídeňské policie dnes agentuře APA řekl, že útočník zabil devětatřicetiletého Rakušana, 44letou Rakušanku, 24letou německou servírku a 21letého Makedonce. Střelná zranění utrpělo více než 20 osob; jedenáct z nich zůstává v nemocnicích, z toho tři jsou na jednotkách intenzivní péče. Zranění jsou většinou Rakušané, jsou mezi nimi ale i občané Německa, Slovenska, Lucemburska, Afghánistánu a Bosny a Hercegoviny, uvedla APA.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Muž si na benzínce odmítl nasadit roušku. Prodavače raději zastřelil

20.09.2021 21:59 Muž odmítající nosit roušku zastřelil pokladníka čerpací stanice v západoněmeckém městě Idar…

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

20.09.2021 17:32 Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a…

Evropský soud nařídil pokutu půl milionu eur za každý den provozu dolu…

20.09.2021 17:27 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Vatikán začne od návštěvníků vyžadovat covidpas

20.09.2021 16:13 Vatikán bude od 1. října požadovat po lidech, kteří vstupují na jeho území, covidový certifikát.…

Tisíce obyvatel Kanárských ostrovů utíkají z domu. Sopka dál chrlí lávu

20.09.2021 15:24 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Slovenská policie obvinila novináře z vyzrazení utajované informace

20.09.2021 14:35 Aktualizováno Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v…

Evropa v IT sféře zaostává. Podle Jourové se musí dostat do pozice…

20.09.2021 14:01 Evropská komise (EK) chce urychlit digitalizaci společnosti a současně s tím posilovat…

Volby podle poslanců vztahy Česka a Německa výrazně neovlivní

20.09.2021 13:45 Česko-německé vztahy jsou velmi dobré, hlubší rány jim nezasadily ani uzavírky hranic související s…

Tisk: V debatě německých kancléřských kandidátů čelil Laschet přesile

20.09.2021 09:15 Konzervativní kandidát na německého kancléře Armin Laschet v nedělní televizní debatě čelil přesile…

Německo má 3736 nových infekcí, oproti minulému pondělí jde o značný pokles

20.09.2021 05:45 Německo dnes oznámilo 3736 nových případů koronavirové nákazy, tedy výrazně méně než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama