Útoky nejen na LGBT. Židovská organizace viní polskou televizi z nenávistné kampaně

Středoevropská odnož židovské organizace Americký židovský výbor (AJC) kritizovala polskou veřejnoprávní televizi za "nenávistnou" roli během prezidentské předvolební kampaně.

židé
doporučujeme

Televize ve čtvrtek ve své hlavní zpravodajské relaci v příspěvku o možných restitucích židovského majetku vyslovila obavu, že se liberální opoziční kandidát Rafal Trzaskowski chystá "plnit židovské požadavky", uvedla agentura Reuters.

V nedělním druhém kole polských prezidentských voleb se očekává těsný souboj mezi konzervativním prezidentem Andrzejem Dudou, který funkci obhajuje, a starostou Varšavy Trzaskowským. Duda se už v kampani dopustil několika kontroverzních výroků například na adresu komunity lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT). Kritici polských poměrů poukazují také na skutečnost, že má zjevnou podporu veřejnoprávních médií.

"Co se to stalo s polskou veřejnoprávní televizí?," uvedla AJC na twitteru s poukazem na varování před "uspokojováním židovských požadavků". "Je důvodem to, že předpokládáte, že tato nenávistná kampaň osloví mnoho Poláků?" táže se AJC.

V prohlášením zaslaném Reuters organizace uvedla, že používáním antisemitské rétoriky polskou televizí byla šokována. "Jedna věc je, když takové vzkazy šíří marginální krajně pravicové skupiny. Něco úplně jiného je, když to dělá státní televize financovaná penězi daňových poplatníků," zdůraznila AJC.

Před druhou světovou válkou mělo Polsko jednu z největších židovských komunit na světě, ale dnes je jedinou zemí Evropské unie, která navzdory tlaku USA nepřijala zákony o nápravě majetkových křivd vůči předválečným polským Židům nebo jejich potomkům.

Polská televize Trzaskowského už dříve kritizovala za to, že jako náměstek ministra zahraničí navrhl, aby Polsko jednalo s židovskými organizacemi o restituci majetku.

Jaroslaw Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu ve volbách podporuje, ve čtvrtek Trzaskowského obvinil z nedostatku vlastenectví kvůli jeho postoji k navracení majetku. "Jak by mohl někdo byť jen s kouskem polské duše, polského srdce... říkat něco takového? Trzaskowski očividně nic takového nemá, protože si myslí, že to je téma k diskusi," řekl Kaczyński v rozhovoru s katolickou televizí TV Trwam.

Trzaskowski v pátek Kaczyńského poznámky odmítl. "Přesně o tomto tyto volby jsou - zda budeme žít v zemi, kde lídr vládnoucí strany říká, že jsme odpad, že nemáme polské srdce, polskou duši," řekl Trzaskowski svým stoupencům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: 14 554 nově nakažených. Česko má suverénně nejvíce nových případů…

05.03.2021 08:00 Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Nizozemec vymyslel nový test na koronavirus. Rozpozná ho z hlasu

05.03.2021 07:51 Nizozemský vynálezce přišel s novou metodou testování na koronavirus: místo nepříjemného výtěru z…

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama