Utrží Merkelová porážku? Blíží se důležité volby, protiuprchlická AfD sílí

Německé vládní strany - Křesťanskodemokratická unie (CDU) a sociální demokracie (SPD) - před důležitými volbami ve východoněmeckých spolkových zemích Sasku a Braniborsku posílily.

Angela Merkelová
doporučujeme

Vyplývá to z aktuálního průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD, podle něhož může CDU pomýšlet na další vítězství v Sasku a SPD se o něj v Braniborsku utká s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD). I tak ale dvojice vládních stran v zářijových hlasováních podle všeho utrpí výrazné ztráty ve srovnání s volbami před pěti lety.

Ve čtyřmilionovém Sasku by podle nového průzkumu CDU kancléřky Angely Merkelové mohla dostat 30 procent hlasů, když ve srovnání s červnovým průzkumem získala čtyři procentní body navíc. Druhá AfD má podporu 24 procent voličů, a je tak s velkým předstihem před Levicí se 16 procenty a Zelenými s 11 procenty.

Do zemského parlamentu by se měli dostat ještě sociální demokraté se sedmi procenty. Okolo pětiprocentní hranice se pohybují svobodní demokraté (FDP) s pěti procenty a konzervativní Svobodní voliči (FW) s procenty čtyřmi.

V Braniborsku, které má 2,5 milionu obyvatel, je situace výrazně odlišná. Nejvyšší podpoře se zde s 22 procenty těší AfD a SPD, která oproti červnovému průzkumu posílila o čtyři procentní body. CDU by nyní volilo 18 procent zdejších obyvatel, Levici 15 a Zelené 12 procent. Okolo pětiprocentní hranice pro vstup do zemského sněmu se stejně jako v Sasku pohybují FDP a FW.

I když CDU může zvítězit v Sasku a SPD v Braniborsku, čekají obě strany nejspíš výrazné ztráty. Při posledních zemských volbách před pěti lety si totiž CDU v Sasku, kde je v koalici s SPD, přišla ještě na 39 procent hlasů a v Braniborsku na 23 procent. SPD měla tehdy v Sasku podporu 12,4 procenta voličů a v Braniborsku, kde vládne s Levicí, dokonce 31,9 procenta hlasujících.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama