Uznávaný sociolog Gál vysvětlil, proč se na Slovensku změnila politická mapa

Jako nástup "generační obměny" vnímá výsledky sobotních voleb na Slovensku slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál. Do politiky vstupují, až na ojedinělé výjimky, lidé polistopadové éry, napsal na dotaz ČTK.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Na překreslení politické mapy Slovenska, kdy proevropské hnutí OLaNO odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, se podle něj zásadně podílelo také občanské vzedmutí lidí "Za slušné Slovensko" a občanský sektor obecně. Energii čerpalo z nájemné vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

"O vítězi voleb nerozhodli peníze a marketéři, ale intuice a charisma lídra vítězného uskupení OLaNO Igora Matoviče plus působivé akce v terénu namířené především proti korupci, prorůstání organizovaného zločinu společností a vyzývání lidí k účasti na formování politické agendy stran a hnutí," uvedl. Podle Gála se tím potvrzuje negativní globální trend nárůstu politického populismu, ale také pozitivní nabídka k využívání možností participativní demokracie, pokud se tím myslí permanentní veřejný diskurz o problémech společnosti a cestách jejich řešení.

"Volby na Slovensku vnímám, po těch regionálních, prezidentských a evropských, jako velikou šanci. Zhasne-li, bude to hrát do noty nacionalistům, fašistům a odpůrcům evropské integrace i NATO," uvedl. Za negativní považuje Gál fakt, že se do parlamentu nedostali liberální (Progresivní Slovensko/Spolu) a křesťanští demokraté (KDH) plus představitelé početné maďarské menšiny.

Opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče získalo ve volbách podle předběžných výsledků 25,02 procenta hlasů. Do sněmovny se dostalo šest stran a hnutí. Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navzdory dřívějším průzkumům neposílila. Dosavadní nejsilnější vládní strana Směr-SD dostala 18,29 procenta hlasů. Na třetím místě se ziskem 8,24 procenta skončilo dosud opoziční hnutí Jsme rodina.

Ze sněmovny vypadly oba dosavadní koaliční partneři Směru-SD, a to Slovenská národní strana a strana Most-Híd. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít v parlamentu zastoupení početná maďarská menšina.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo za den zaznamenalo 128 úmrtí na COVID-19, město Jena nařizuje…

31.03.2020 09:10 Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle…

Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s…

31.03.2020 00:01 NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy,…

Itálie má přes 100 000 nakažených. USA se bojí nejhoršího

30.03.2020 22:12 Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici…

Merkelová koronavirus nemá. Testy byly negativní

30.03.2020 22:11 Německá kancléřka Angela Merkelová se s největší pravděpodobností nenakazila koronavirem. I třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama