V Belgii koronavirus prohloubil spor mezi Vlámy a Valony

Koronavirová pandemie dopadající na život ve všech evropských zemích přinesla Belgii jeden problém navíc. Ústup od vládních omezení, stejně jako předtím jejich zavádění, vyostřil spory mezi dvěma částmi dlouhodobě politicky rozdělené země. Vlámští nacionalisté z ekonomicky významnějšího severu Belgie začali v současné krizi opět mluvit o opuštění svazku s Valony.

Belgie má kvůli neblaze proslulé neochotě vlámských a valonských stran uzavírat kompromisy i rok po parlamentních volbách stále prozatímní vládu. Její předsedkyni Sophii Wilmésové schválil v březnu parlament dočasně mimořádné pravomoci, aby země mohla lépe čelit covidu-19. Nejsilnější strana nizozemsky mluvící a početně silnější vlámské části populace, nacionalistická N-VA, však opakovaně kritizuje jak kroky federální vlády, tak správy Bruselu, který je třetím částečně autonomním územím v Belgii.

Francouzsky mluvící jih země stejně jako region metropole začal zákazy shromažďování a veřejných akcí zavádět rychleji a striktněji než severní provincie, což belgický systém umožňuje. Vlámové se obávali ekonomických dopadů restrikcí a klonili se k volnějšímu režimu jazykově spřízněného Nizozemska.

"Využijme koronavirovou krizi k vytvoření nové Belgie," prohlásil začátkem května v televizním rozhovoru šéf N-VA a starosta Antverp Bart De Wever. Dodal, že si představuje konfederačně uspořádanou zemi, kde by obě části na centrální vládu delegovaly omezenější pravomoci než dnes.

Další politici jeho strany mluví stejně jako radikální nacionalisté z krajně pravicového uskupení Vlámský zájem rovnou o rozpadu Belgie. Některé De Weverovy kolegy popudilo například nedávné vytyčení cyklistických pruhů na rušných bruselských ulicích, které podle nich omezuje lidem ze severu země možnost cestovat do metropole za prací autem. Hlavní město ovládá stejně jako valonskou část země levice, která s N-VA již rok neúspěšně vyjednává o vládě.

"Nefunkčnost našeho státního uspořádání během krize vyplula ještě více na povrch," řekl bruselskému webu Politico politolog Bart Maddens. Stejně jako další experti soudí, že pro budoucnost země bude klíčové, zda a jak koronavirus zamíchá s rozložením preferencí zvláště mezi vlámskými voliči. Pokud by se potvrdily náznaky některých průzkumů a nacionalistické strany by ještě posílily, mohlo by to podle politologů skutečně otevřít cestu ke změně uspořádání v Belgii.

Sblížení přístupu s francouzskými socialisty navíc považují znalci místních poměrů s ohledem na rozdílný pohled na řešení hospodářských následků krize za nepravděpodobné.

"Pokud se snažíte pomoci ekonomice, okamžitě narazíte na rozdíly mezi Vlámy a Valony. Návrhy frankofonní levice, jako třeba zdanění bohatých, se okamžitě setkají s odporem vlámské pravice, protože tato daň by byla financována vlámskou střední třídou," popsal jeden z velkých problémů budoucích vyjednávání Maddens.

Právě na tom, zda bude ekonomicky silnější sever země ochoten solidárně pomoci celé zemi, podle expertů do značné míry závisí budoucí uspořádání Belgie.

Související

Více souvisejících

Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy