V Belgii otevřely prodejny oblečení i nábytku, tvořily se dlouhé fronty

Také v Belgii dnes mohly znovu otevřít obchody s jiným než nezbytným zbožím uzavřené v březnu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Prodejny nicméně fungují ve speciálním režimu a na mnoha místech se tak před vchody tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé se zakrytými obličeji dodržovali předepsané bezpečnostní rozestupy.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Belgický krizový štáb zároveň oznámil, že v neděli bylo nahlášeno dalších 62 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a 368 případů nákazy koronavirem.

Provoz dnes mohly obnovit belgické obchody s oblečením, obuví a nábytkem, dále knihkupectví či parfumerie. "Ale dnešní výprava na nákupy neměla nic společného s tím, co zákazníci znali před (zdravotnickou) krizí," hodnotila vysílací společnost RTBF.

Ve své zprávě mluví o "nekonečných" frontách před branami některých podniků, což je dáno podmínkou týkající se minimalizace kontaktů mezi zákazníky. V prodejně může být jen omezený počet nakupujících, kteří při vstupu aplikují na ruce desinfekční gely. Zakrývání nosu a úst není všude povinné, je však důrazně doporučované. Zákazníci si také v obchodech nemohou zkoušet oblečení.

Otvírání "postradatelných" obchodů je součástí první fáze uvolňování karanténního režimu zavedeného kolem poloviny března. Už od neděle je v omezeném rozsahu povolen kontakt mezi lidmi z různých domácností, příští pondělí se nejspíše začnou belgické děti vracet do školních lavic.

V Belgii se v posledních dnech oproti konci března a začátku dubna výrazně snížily denní bilance úmrtí způsobených koronavirem i potvrzených případů infekce. Nákaza byla nově odhalena u 368 lidí, zatímco minulý měsíc bylo opakovaně hlášeno i více než 1500 případů za den. Počet úmrtí připisovaných covidu-19 za neděli narostl o 62 na celkových 8707.

"Co se týče intenzivní péče, je potřeba říci, že jen 299 pacientů je na podpoře dýchání. Takže situace je lepší než před několika týdny. Sestupný trend pokračuje," dodal podle RTBF mluvčí krizového štábu Yves Van Laethem.

Belgie, v níž žije kolem 11,5 milionu lidí, hlásí ze všech zemí světa nejvíce obětí covidu-19 při přepočtu na velikost populace. Vysoká bilance je dána i tím, že jsou v ní zahrnuty tisíce případů z domovů důchodců, u nichž nebyla diagnóza potvrzena laboratorním testem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta na Slovensko se komplikuje. V platnosti jsou nová omezení

18.09.2020 11:09 Aktualizováno Při cestování z Česka na Slovensko začala dnes dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru.…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 10:29 Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Vládní mluvčí připustil předčasné volby či menšinovou vládu v Polsku

18.09.2020 09:35 Polsko by možná čekají předčasné parlamentní volby, případně by nacionalistická strana Právo a…

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama