V Belgii se otevřely obchody. Nizozemí zavedlo roušky uvnitř, vláda je dříve nedoporučovala

V Belgii se dnes po měsíci otevřelo na 43.000 obchodů, které nabízejí i jiné než základní zboží. Otevřela také muzea a bazény. Nadále však zůstávají uzavřené restaurace, divadla, kina nebo posilovny. Platí i mnohá další omezení, včetně nočního zákazu vycházení.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Aktuální opatření proti šíření koronaviru budou platit nejméně do 15. ledna, píše belgický server RTBF.

Obchodní centra musí zajistit deset metrů čtverečních na každého zákazníka, všude musí lidé dodržovat rozestupy 1,5 metru a v jednom obchodě nesmí strávit víc než 30 minut. Nově jsou od 1. prosince povolené také farmářské trhy, prodejci ale musí nosit roušky a platí zákaz konzumace potravin a nápojů přímo na místě.

Belgické restaurace a kavárny, zavřené od 19. října, se rozhodně neotevřou dříve než 15. ledna. Firmy z potravinářského sektoru, kde utrpěli zejména dodavatelé do restaurací a jídelen a vývozci, varují před propadem letošního obratu o sedm procent a rizikem propouštění až tisíců lidí, píše RTBF.

Belgičané nadále nesmí bezdůvodně vycházet na ulici mezi půlnocí a šestou ranní, v Bruselu a Valonsku musí být doma dokonce už od 22:00. Všichni starší 12 let musí nosit roušky, za nerespektování nařízení hrozí pokuta 250 euro (6550 korun).

V Belgii s 11,5 miliony obyvatel se počet hospitalizovaných v posledním týdnu pohybuje okolo 4000 osob a má dlouhodobě mírně klesající tendenci. V týdnu od 21. do 27. listopadu bylo v zemi diagnostikováno průměrně 2322 případů covidu-19 denně, což je pokles o 32 procent ve srovnání s předchozím sedmidenním obdobím.

Před měsícem patřila Belgie společně s Českou republikou k epidemií nejhůře postiženým zemím. Omezení vlády obou zemí uvolňují ve stejném týdnu. Markantní rozdíl je však v přístupu k restauracím, jež se v ČR mají otevřít ve čtvrtek. V pondělí leželo v českých nemocnicích 4504 pacientů s covidem, nových případů se objevilo 3572.

Nizozemsko zavedlo roušky uvnitř, vláda je dříve nedoporučovala

V Nizozemsku dnes vstoupil v platnost zákon zavádějící povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Informuje o tom agentura Reuters, která připomíná, že vláda v Haagu jejich nošení původně nedoporučovala, svůj přístup ale postupně změnila.

Lidé si musejí ochranu nosu a úst nasazovat při vstupu do veřejných budov, včetně škol nebo obchodů. Tato povinnost prozatím platí na tři měsíce a tomu, kdo ji nedodrží, hrozí pokuta až 95 eur (skoro 2500 korun).

Nizozemská vláda přitom od začátku pandemie covidu-19 až do září lidem nosit roušky s výjimkou veřejné dopravy nedoporučovala. Řídila se při tom radami Národního zdravotního ústavu (RIVM). Nicméně koncem září svoje stanovisko změnila a naléhavě doporučila, aby se roušky nosily v místech, kde se shlukuje velké množství lidí. Reuters ale uvádí, že obyvatelé Nizozemska se tímto doporučením příliš neřídili. Kvůli zavedení povinnosti používat roušky musel parlament přijmout zvláštní zákon.

Světová zdravotnická organizace (WHO) používání roušek nebo podobných ochranných pomůcek doporučila nosit v místech, kde je hodně lidí najednou, v červnu. Nicméně ředitel RIVM Jaap van Dissel tvrdil, že neexistují přesvědčivé vědecké důkazy dokládající jejich účinnost a rozvíjel teorie o tom, že pokud je lidé používají, zapomenou spíše na důležitější nutnost dodržování bezpečných rozestupů. RIVM na svých internetových stránkách uvádí, že přínos nošení látkových roušek je "pravděpodobně relativně nízký".

V Nizozemsku kvůli šíření koronaviru platí od poloviny října řada opatření, zavřeny jsou například bary, restaurace a kavárny, konat se nebudou vánoční trhy, alkohol se smí prodávat do 20:00 hodin, lidé smějí doma přijímat jen tři návštěvníky a venku se smějí sejít maximálně čtyři osoby. Úřady také nadále doporučují, aby lidé, pokud to není nezbytně nutné, nejezdili do zahraničí.

Za poslední týden přibylo v zemi asi 33.950 nových případů nákazy koronavirem, o týden dříve to bylo 36.931. Nizozemsko, kde žije přibližně 17,3 milionu lidí, eviduje od začátku současné pandemie celkem 535.980 infikovaných, 9515 pacientů s koronavirem zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama