V Belgii soudí íránského diplomata. Je obviněn z terorismu, hrozí mu 20 let vězení

V Belgii dnes začal soud s íránským diplomatem a dalšími třemi Íránci obžalovanými z toho, že v roce 2018 chystali bombový útok na shromáždění íránských opozičníků ve Francii. Podle agentury Reuters je to poprvé, co některá ze zemí Evropské unie soudí íránského činitele za terorismus.

Belgická policie
doporučujeme

Belgická prokuratura obvinila ve Vídni působícího diplomata Asadolláha Asadího a trojici dalších občanů Íránu, že se v Paříži pokusili zaútočit na shromáždění stoupenců exilové Národní rady odporu (NCRI). Hlavní projev tehdy přednesl právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani.

Asadí, který byl zatčen na dovolené v Německu a následně předán do Belgie, odmítl stanout před soudem a prvního dne procesu v Antverpách se osobně neúčastní. Obvinění vznesená vůči své osobě dosud nekomentoval. Po svém obhájci nicméně vzkázal, že belgický soud jej s ohledem na diplomatickou imunitu nemá právo soudit.

Asadí byl na velvyslanectví ve Vídni třetím tajemníkem. Podle francouzských úřadů měl na starosti zpravodajskou činnost v jižní Evropě a jednal při tom z rozkazů Teheránu. Současně konstatovaly, že za pokusem o atentát v Paříži stály íránské tajné služby. Útok byl podle vyšetřovatelů zmařen jen díky společné operaci francouzských, německých a belgických bezpečnostních složek.

Dva z Asadího kompliců byli zatčeni v Belgii s výbušninou a rozbuškou. Jejich obhájci dnes uvedli, že neměli v úmyslu zabíjet.

Islámská republika obvinění vůči Asadímu opakovaně odmítla s tím, že informace o údajném útoku jsou jen propagandistickou zástěrkou NCRI, kterou považuje za teroristickou organizaci.

Diplomat, jemuž v případě odsouzení hrozí 20 let vězení, v březnu varoval před možnou odvedou ze strany blíže neurčených skupin, pokud jej soud shledá vinným. Vyplývá to z policejního dokumentu, který má Reuters k dispozici.

Právníci zastupující účastníky shromáždění uvedli, že diplomatická imunita se nevztahuje na činy, jako je teroristický útok. "Jsme jednou z mála zemí, které se opovážily nahlížet na takto politicky citlivou záležitost ze správné perspektivy," uvedl advokát Rik Vanreusel.

Po uzavření jaderné dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 se Evropská unie snažila o diplomatické i hospodářské sblížení s Teheránem. Její představitelé však zároveň tvrdili, že kvůli tomu nebudou přehlížet porušování lidských práv či terorismus. Blok také přikročil ke zmrazení prostředků íránské rozvědky i jejích představitelů.

Evropské země viní Írán i z dalších útoků na exilové disidenty, včetně dvou vražd v Nizozemsku v letech 2015 a 2017 a pokusu o vraždu v Dánsku. Teherán všechna obvinění popírá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama