V Braniborsku je vyřešeno. Spolková země má novou koaliční vládu

Staronovým ministerským předsedou Braniborska se dnes stal sociální demokrat Dietmar Woidke. V parlamentu této bývalé východoněmecké země získal podporu poslanců své SPD i koaličních křesťanských demokratů (CDU) a Zelených. Tato trojkoalice nahradila vládu SPD a Levice, která v zářijových volbách přišla o většinu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zářijové hlasování vedlo na braniborské politické scéně k výrazným změnám. Vítězně z něj vyšla oslabená SPD s 26,2 procenta hlasů před výrazně posílenou protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) s 23,5 procenta. Do zemského sněmu se dostala také oslabená CDU s 15,6 procenta, Zelení s 10,8 procenta, Levice s 10,7 procenta a poprvé i konzervativní Svobodní voliči (FW) s pěti procenty.

Možné koalice tak byly v zásadě dvě - SPD, Levice a Zelených, nebo právě SPD, CDU a Zelených. Osmapadesátiletý Woidke se nakonec rozhodl pro druhou variantu, s níž po relativně krátkých koaličních rozhovorech souhlasili i CDU a Zelení. Koalice ve stejném složení, i když vedená CDU, ze 16 německých spolkových zemí existuje už jen v Sasku-Anhaltsku.

Pro Woidkeho, který už také složil přísahu, se dnes v braniborském zemském sněmu vyslovilo 47 z 87 přítomných zákonodárců, tři se zdrželi a 37 bylo proti. Ke zvolení by mu stačilo 45 hlasů, nová koalice má dohromady 50 křesel.

Vláda se podle svého programu v příštích pěti letech chce soustředit mimo jiné na zlepšení dopravního spojení, zrychlení bytové výstavby nebo plošné pokrytí vysokorychlostním internetem do roku 2025. V energetice, která byla zpočátku mezi SPD a Zelenými sporným bodem, počítá koalice s tím, že už se nebudou otevírat žádné nové nebo rozšiřovat stávající hnědouhelné doly. Konec energie z uhlí má v Braniborsku stejně jako v dalších spolkových zemích přijít nejpozději v roce 2038.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama