V Bratislavě přistálo čínské nákladní letadlo, posádka nesmí vystoupit

Na bratislavském Štefánikově letišti dnes ráno přistálo čínské nákladní letadlo ze Šanghaje, které v souvislosti s epidemií nového koronaviru v Číně přiletělo vyzvednout zásilku zdravotnického materiálu. ČTK o tom informovala mluvčí letiště Veronika Ševčíková. Slovenské úřady předem udělily dopravci povolení ke komerčnímu letu pod podmínkou, že posádka letadla na největším letišti v zemi pod Tatrami s výjimkou splnění příslušných předpisů neopustí stroj.

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Letadlo přepraví do Pekingu roušky, ochranné rukavice a brýle. Zaměstnanci letiště musejí při kontaktu s posádkou používat ochranné pomůcky. Ševčíková popřela informace některých slovenských médií, že čínské letadlo nezískalo souhlas k přistání na nedalekém vídeňském letišti.

Čínský dopravce dříve v tomto týdnu požádal Bratislavu o možnost naložit zdravotnický materiál od konsorcia slovenských firem, které o pomoc požádalo vedení jednoho z čínských měst.

Dopravce původně navrhoval, aby sedmičlenná posádka mohla povinnou bezpečnostní přestávku strávit v hotelu blízko letiště. To ovšem slovenské úřady odmítly. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Arpáda Érseka pouze pilot může v souladu s předpisy vystoupit z letadla a zkontrolovat ho.

Z vyjádření premiéra Petera Pellegriniho vyplynulo, že s ohledem na potřebnou délku přistávací dráhy a techniku nutnou k naložení nákladu nebylo možné nabídnout dopravci některé z vojenských letišť.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí nemá přímé pravidelné letecké spojení s Čínou. Řada světových leteckých společností lety do pevninské Číny kvůli epidemii již pozastavila. Česká vláda schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem, který bude platit od 9. února do odvolání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama