V Británii se sešla Dolní sněmovna, prokurátor ji má za mrtvou

V Británii se dnes po více než dvou týdnech sešla dolní komora parlamentu. K poslancům nejprve promluvil generální prokurátor Geoffrey Cox, který prohlásil, že vláda respektuje úterní verdikt nejvyššího soudu, jenž označil vynucenou parlamentní přestávku původně plánovanou na pět týdnů za nezákonnou a od začátku za neplatnou.

Dolní sněmovnu ovšem Cox v emotivní výměně názorů zároveň označil za "mrtvou" a za "ostudu", protože poslanci třikrát odmítli návrh brexitové dohody a nesouhlasili ani s předčasnými volbami.

Poslanci a média čekají především odpolední vystoupení premiéra Borise Johnsona, který kvůli překotnému vývoji zkrátil svůj pobyt v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN a dnes v poledne se vrátil do Londýna. Spekuluje se, že premiér požádá poslance o schválení předčasných voleb.

Cox, který je hlavním právním poradcem vlády, dnes také potvrdil, že kabinet se bude řídit zákonem proti neřízenému brexitu, který na začátku měsíce přijal parlament.

"O tom není pochyb, že vláda uposlechne zákon. Ale je otázkou, co přesně zákon od vlády požaduje," dodal podle agentury Reuters Cox. Norma dává vládě čas do 19. října, aby dohodu o podmínkách brexitu prosadila v parlamentu, nebo aby od zákonodárců získala svolení pro neřízený odchod z unie. V opačném případě musí kabinet na základě nového opatření požádat o další odklad brexitu. Podle britského tisku ale Johnson stále doufá, že se mu nový zákon nějak podaří obejít.

Cox, který podle televize Sky News dodal britské vládě dobrozdání o legálnosti kontroverzní parlamentní přestávky, zdůraznil, že kabinet vždy jednal v dobré víře. Kritici ale postup vlády označili za snahu umlčet parlament v kritické době před termínem brexitu, který připadá na 31. října. To je za 36 dní.

"V nadcházejících dnech zvážím, zda je ve veřejném zájmu širší zveřejnění mé právní rady poskytnuté vládě," uvedl Cox. Vyloučil přitom, že by se vláda rozhodla znovu přerušit práci parlamentu způsobem, který by nebyl v souladu s úterním verdiktem nejvyššího soudu.

Prokurátor v rozpravě s poslanci odmítl, že by se soudní rozhodnutí dalo označit za "ústavní puč". Tak ho podle britského tisku komentoval Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny.

Po konstatování jednoho z poslanců, že dnes byla obnovena parlamentní suverenita a poslanci určí, co se bude dál dít s brexitem, Cox prohlásil, že tento parlament už nemá morální právo zasedat, když třikrát odmítl brexitovou dohodu i předčasné volby. "Tento parlament je mrtvý parlament," dodal prokurátor a za nesouhlasných výkřiků mnoha přítomných označil Dolní sněmovnu za ostudnou.

Johnson podle úterního verdiktu soudu jednal nezákonně, když požádal na konci srpna královnu Alžbětu II., aby přerušila zasedání parlamentu do 14. října. Rozhodnutí o ukončení schůze ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo podle nejvyššího soudu neplatné od samého začátku. Šéf Dolní sněmovny John Bercow hned po ohlášení tohoto stanoviska svolal schůzi dolní parlamentní komory na dnešek.

Související

Brexit, ilustrační foto

Británie uvázne ve spárech EU? Právní analýza vyvolala mezi politiky rozruch

Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová. Uvedl to dnes ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný. Labouristická opozice i někteří konzervativní politici to ale už dříve zpochybnili s tím, že na pojistce se nic nezměnilo.
Theresa Mayová

Mayová se bojí porážky? Hlasování o brexitové dohodě se prý odloží, mluvčí premiérky to popřel

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes podle agentury Reuters potvrdil, že hlasování o připravené brexitové dohodě v Dolní sněmovně se uskuteční podle plánu v úterý. Popřel tak spekulace tisku, že vláda v očekávání porážky hlasování nejspíš odloží a místo toho nabídne poslancům, aby se nezávazně vyjádřili k dokumentu, který by obsahoval britské požadavky na změny týkající se sporné irské pojistky, na něž Brusel odmítá přistoupit.

Více souvisejících

Geoffrey Cox Velká Británie Parlament Velké Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pokud KLDR použije jaderné zbraně, její režim skončil, varuje Jižní Korea

Severní Korea bude vystavena konci svého režimu, pokud se pokusí použít jaderné zbraně, prohlásilo v úterý jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo o reakci na raketová cvičení KLDR simulující jaderný protiútok, píše agentura Jonhap.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy